Intel’in 13. Nesil işlemcilerinin Performans Testleri Ortaya Çıktı: En Güçlülerden Daha Güçlü

İşlemci piyasasının 2 devinden birisi olan Intel, Geçtiğimiz şubat ayında liderliği AMD’ye kaptırmıştı. Daha sonra 2022’nin ortalarında i9-12900KF ve i9-12900KS isimli özel üretim işlemcisiyle yeniden dikkatleri üzerine çeken ve piyasanın tekrar lideri konumuna gelen Intel, geçtiğimiz aylarda Arc işlemcilerinin performans testlerini yayınlamıştı.

25.09.2022 21:15:18 tarihinde yayınlandı.

İşlemci piyasasının 2 devinden birisi olan Intel, Geçtiğimiz şubat ayında liderliği AMD’ye kaptırmıştı. Daha sonra 2022’nin ortalarında i9-12900KF ve i9-12900KS isimli özel üretim işlemcisiyle yeniden dikkatleri üzerine çeken ve piyasanın tekrar lideri konumuna gelen Intel, geçtiğimiz aylarda Arc işlemcilerinin performans testlerini yayınlamıştı.

Yeni Raptor Lake işlemcilerinin çok güçlü olacağını iddia eden Intel yetkilileri, bu ekran kartlarının piyasayı domine edeceğini düşünüyordu ve beklenen de oldu. Şirketin yeni Raptor Lake 13. nesil işlemcilerinin performans testleri ortaya çıktı.

Dünyanın en popüler işlemci performans testi sitesi olan CpuBenchmark üzerinde yayınlanan sonuçlara göre 13. nesil işlemcilerin en güçlüsü olan i9-13900K, tek parçacıklı (single thread) performans testinde geçtiğimiz aylarda çıkan i9-12900KS’den %10, selefi olan 12900K’dan ise %15 daha hızlı. Intel i9-13900K’nın 4.833 puan aldığı bu tabloda Apple’ın en güçlü işlemcisi olan 8 çekirdekli M2 işlemcisi ise 4.082 puanda kalıyor.

Çoklu parçacıklı (multi thread) performans testinde ise 54.433 puan alan i9-13900K, selefinde %31 daha güçlüyken AMD’nin en güçlü işlemcisi olan Ryzen 9 5950X’den de %20 daha hızlı. Tabii ki 13. nesil i7 ve i5 işlemciler de yukarıda görebileceğiniz tabloda bir önceki neslin daha güçlü işlemcilerine fark atmış durumda.

İLGİLİ HABER Intel, Hızıyla Dünya Rekoru Kıracak Yeni İşlemcisinden İpuçları Verdi! (AMD Ağlıyor)

Ancak tabii ki bu işlemciler Intel’in ürettiği en hızlı işlemciler değil. Hatırlarsanız Intel, geçtiğimiz hafta İsrail’de gerçekleştirdiği etkinlikle standart hızı 6 GHz, overclock hızı ise 8 GHz olan ve dünya rekoru kıracak işlemcisinin ipuçlarını vermişti.


Kaynak webtekno.com

 

Apple, iPhone 15 Modellerinde Köklü Bir Değişikliğe Gidebilir

Teknoloji sektörünün en büyük isimlerinden Apple, akıllı telefon piyasasında adından söz ettirmeye devam ediyor. Serinin satışa sunulan son modeli olan iPhone 13 yaklaşık dört ay önce ilk kez tanıtılmıştı. Tanıtıldığı tarihten bu yana da iPhone 13’ün çalkantılı dönemlerden geçtiğini söyleyebiliriz. Kara borsaya düşeceği konuşulan telefon aynı zamanda ‘ekran tamiri’ kısıtlamasıyla da gündeme gelmişti.

Marvels Spider-Man: Miles Moralesin Ne Zaman PCye Geleceği Belli Oldu: Oyundan Fragman da Geldi

Sony’nin geliştirici stüdyosu Insomniac tarafından geliştirilen ve Marvel Çizgi Romanları’nın en popüler süper kahramanı Spider-Man’e odaklanan Marvel’s Spider-Man, 2018 yılında PlayStation oyuncuları için çıkış yaptı. Yapım, çıkışından itibaren oyuncular ve eleştirmenlerden oldukça olumlu yorumlar alarak tüm dünyada popüler hâle gelmeyi başardı. Oyun, yakın zamanda da Epic Games ve Steam üzerinden PC kullanıcılarıyla buluşarak oyuncuları sevindirdi.

Türk Ressam İrfan Önürmen’in Eserleri NFT Olarak New York’ta Sergilenecek: İşte Birbirinden Başarılı Eserleri

Non-fungible Token ya da Türkçesiyle Nitelikli Fikri Tapu anlamına gelen NFT teknolojisi sayesinde, dijital ortamdaki bir varlık tıpkı gerçek hayattaki gibi bir kişiye ait olabiliyor. Bu teknoloji günümüzün en popüler akımlarından çağdaş sanatla buluşunca, eserlerin sadece gerçek hayatta değil dijital ortam da da değerlenmesi sağlanıyor. Elbette NFT deyince akla 5,1 milyon dolara satış yapan Refik Anadol geliyor.