Huaweinin Uygulama Mağazasındaki Güvenlik Açığı Ücretli Uygulamaları Bedava Almanızı Sağlıyor: Açık Hala Düzeltilmedi!

Huawei, Google’ın yaptırımı sonrası ekosisteminde önemli değişiklikler yaptı. Akıllı telefon, saat ve diğer cihazları için HarmonyOS işletim sistemini geliştiren üretici, bu sayede Android’e alternatif bir yazılım sunmuştu.

22.05.2022 20:15:30 tarihinde yayınlandı.

Huawei, Google’ın yaptırımı sonrası ekosisteminde önemli değişiklikler yaptı. Akıllı telefon, saat ve diğer cihazları için HarmonyOS işletim sistemini geliştiren üretici, bu sayede Android’e alternatif bir yazılım sunmuştu.

Öte yandan Google Play Store’a da alternatif bir mağaza geliştirildi. Birkaç yıldır hayatımızda olan ve pek çok uygulamayı indirmeyi sağlayan Huawei AppGallery, milyonlarca kişi tarafından kullanılıyor. Ancak son birkaç haftadır uygulamada kritik bir güvenlik açığı var. Söz konusu açık, ücretli uygulamaların ücretsiz olarak indirilmesine olanak tanıyor.

Android geliştiricilerinden Dylan Roussel, AppGallery’deki güvenlik açığını birkaç ay önce keşfetti. Mağazadaki güvenlik açığını bulan geliştirici, AppGallery’nin API’sinin ücretli uygulamalar için herhangi bir koruma sağlamadığını belirtti. Bu da, ücretli uygulamaların ücretsiz olarak indirilmesi anlamına geliyor.

Uygulama mağazasındaki açığı bulan geliştirici, ücretli uygulamaları ücretsiz indirmek için birkaç işlem yapılması gerektiğini söylüyor. Ancak bunun teknik bilgi gerektirdiğini ve herkes tarafından yapılamayacağının da altını çizdi. Dolayısıyla bu açık, herkesin ücretli uygulamaları bedava indireceği anlamına gelmiyor.

İLGİLİ HABER Türkiyeye de Gelecek Huawei Watch GT 3 Pro Duyuruldu

Şu ana kadar durumu Huawei’ye bildirdiğini belirten geliştirici, aylar geçmesine rağmen henüz sorunun çözüme kavuşmadığını belirtti. Neyse ki Huawei, gelen maili kabul etti ve güvenlik açığına bir kimlik atadı. Dolayısıyla AppGallery’deki bu sorun kısa sürede çözüme kavuşabilir.


Kaynak webtekno.com

 

Dünyaca Ünlü Yönetmen Tarantino, Pulp Fiction Filminin NFT Koleksiyonu Yüzünden Davalık Oldu

Sinema tarihinin en kült filmlerinden olan Pulp Fiction’ın, daha önce hiçbir yerde görülmemiş yedi sahnesi ve orijinal el yazılı senaryosunun NFT olarak satışa çıkarılacağını sizlerle daha önce paylaşmıştık. Ancak filmin yapım şirketi olan Miramax, Pulp Fiction NFT koleksiyonu sebebiyle filmin efsane yönetmeni Quentin Tarantino'ya dava açtı. 

Qualcomm, Eski Apple Mühendisleri Yardımıyla Dünyanın En İyi Çiplerini Üreteceğini İddia Ediyor

Geçtiğimiz ay Apple, çiplerinin sırlarını rakip firmalara yolladığını düşündüğü iki eski çalışanına dava açmıştı. Apple, geçtiğimiz yıl işten ayrılmadan önce çalışanlarının yüzlerce bilgiyi kopyalayıp Rivos’a verdiğini iddia etmişti. Bu iddialar ve dava hala gündemdeyken bugün Qualcomm CEO’su Apple’ı kızdıracak bir iddia ortaya attı. CEO’ya göre Qualcomm eski Apple çalışanları sayesinde henüz birkaç gün önce tanıtılan M2 işlemcisini alt edebilecek kapasiteye sahip.

NASA, UFO Avına Çıkıyor: Sadece UFOları İnceleyecek Bir Ekip Kuruldu

Uzay çalışmaları konusunda dünyanın bir numarası olan ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), resmi internet sitesinde önemli bir açıklama yaptı. Kurum tarafından yapılan açıklamalarda, özel bir ekip kurulacağı ve bu ekibin çok özel görevlerde çalışacağı ifade edildi. NASA, kurduğu özel ekiple açıklanamayan hava olaylarını bilimsel kapsamda inceleyecek. Bu açıklama, NASA'nın UFO'ları araştırmaya başlayacağının açık bir delili.