Hiç Bilmeyenler İçin Bilgisayarlardaki Donanım Nedir, Kaça Ayrılır, Hangi Parçalardan Oluşur?

Yinede bilgisayarını daha yakından tanımak isteyen herkesin biraz da olsa araştırdığı bir konu donanım. Sonuçta bir bilgisayar kullanıcısı olarak kim bir sorunla karşılaştığında kapı kapı teknisyen vb. aramak yerine kendi sorununu kendi çözmek istemez ki? Bunun gibi basit olaylarda donanımdan biraz anlamak işleri yoluna koyacaktır.

24.02.2022 21:30:30 tarihinde yayınlandı.

Yinede bilgisayarını daha yakından tanımak isteyen herkesin biraz da olsa araştırdığı bir konu donanım. Sonuçta bir bilgisayar kullanıcısı olarak kim bir sorunla karşılaştığında kapı kapı teknisyen vb. aramak yerine kendi sorununu kendi çözmek istemez ki? Bunun gibi basit olaylarda donanımdan biraz anlamak işleri yoluna koyacaktır.

İlk bakışta oldukça karışık gözüken bu durum, işin içine girmeye başladıkça yavaş yavaş algılayabileceğiniz bir seviyeye bürünmeye başlıyor. Gerçi bu durum neredeyse bilinmeyen her şey için geçerli. Donanım bilgisi de tabii ki istisna değil. Sonuç olarak bunlar da bir insanın elinden çıkan materyaller. Bizde merak edenler için en azından basit bir şekilde açıklamaya karar verdik.

Bilgisayar Donanımı, en basit şekliyle anlatmak gerekirse: bir analog veya dijital bilgisayarın fiziksel bileşenlerinden herhangi birini tanımlamak için kullanılan toplu bir terimdir. Donanımı bilgisayarın kalbinin atmasını sağlayan organlar gibi düşünmek de mümkün, sonuç olarak bu parçalardan biri zarar gördüğünde veya başına bir iş geldiğinde tıpkı insan vücudunda olduğu gibi bilgisayar üzerinde de var olan sorun sağlıklı çalışma sürecini etkiliyor.

Donanımın yanı sıra işin birde yazılım kısmı mevcut. Donanım ve yazılım farklı şeyler gibi görünse de ikisi birbirini tamamlayan etkenlerdir. Bir bilgisayar yalnızca hem donanım hemde yazılım ile uyumlu bir şekilde çalıştığında verimli kullanım sağlayabilir ve faydalı şeyler üretebilir.

Donanımlar bilgisayarın en temel yaşam fonksiyonlarını sağlayan fiziksel bileşenler olduğunu söylemiştik. Bunu biraz daha örneklendirmek gerekirse donanım: Kullanıcıdan giriş verilerini almak, verileri depolamak, çıktıyı görüntülemek ve bir kişi tarafından verilen komutların yürütülmesi için kullanıldığını söyleyebiliriz.

 Donanımların her biri bilgisayarı farklı bir şekilde destekleyip geliştiriyor. Tabii ki her parçanın işlevi birbirinden farklı olsa da bu farklı parçaların her birinin sağlıklı ve uyumlu bir şekilde çalışması aracılığıyla ellerimizde sahip olduğumuz elektronik cihazları rahatlıkla kullanabiliyoruz. Herhangi bir donanım olmadan bilgisayarınız var olamaz ve tabii ki doğal olarak yazılım da kullanılamaz. 

Bilgisayarınızın sahip olduğu birçok donanım mevcut ve bu donanımları dahili veya harici donanımlar olarak ayırabiliriz. Detaylı bir şekilde incelemeye kalkarsak oldukça fazla donanım olduğunu görebiliriz. Fakat biz listemizi basit ve bilindik bir şekilde tutucaz.

Anakart, bilgisayar üzerindeki CPU gibi temel dahili donanımı tutan ve diğer tüm donanım bileşenlerinin üstünden geçtiği merkez olarak işlev gören bir devre kartıdır.


Kaynak webtekno.com

 

Instagram Biyografisinde Yazı Tipi Değiştirme Nasıl Yapılır?

Sosyal medya platformu geliştiricileri genel olarak şık görünen ve tüm cihazlarda kararlı bir kullanım sergileyen arayüzler üretmeyi hedeflerler. Herkese uygun olması için de çoğu zaman bu arayüzlerde kullanılan yazı tipi ve benzeri özellikler standart bir sadeliğe sahip olur. Ben sadelik değil, şekilli yazı tipleri istiyorum diyorsanız maalesef bu özelliği Instagram gibi sosyal medya platformlarında bulamazsınız. Neyse ki bir çözümü var.

Instagram Şifresi Nasıl Değiştirilir?

Kullanıcı sayısı bir milyarı aşan (evet, milyar) Instagram’ı sizin de kullanıyor olma ihtimaliniz bir hayli yüksek. Artık hayatımızın her alanına nüfuz etmiş olan sosyal medya platformlarının şüphesiz en güçlüsü olan Instagram, anlık olarak konumumuz dahil özel hayatımıza dair çok ayrıntılı bilgilere sahip. Böyle bir durumda da kendi güvenliğimize sorumluluk duygusuyla yaklaşmak olmazsa olmaz bir şart.

Makinelerin İnsanlara Ait Görevleri Yapabilmesini Sağlayan Yapay Zeka (AI) Nedir? İşte Dünden Bugüne Yapay Zekanın Gelişimi

Bir simülasyonun içinde mi yaşıyoruz? Biz kimiz? İnsan beyni gerçekten yenilmez midir? Herkes bu tip soruları mutlaka hayatın bir noktasında kendine sormuştur. Matrix filmini izlemiş ya da en azından duymuşsunuzdur. Şimdi bir Matrix içinde yaşadığınızı hayal edin, tamamen kodlardan oluşan bir dünya içinde yaşadığınızın farkına varır mıydınız?

SIM Kartlar Rafa mı Kalkıyor? Android 13 Sayesinde eSIM Teknolojisi Hayatımızın Bir Parçası Olabilir

Fiziksel bir SIM kart kullanmanıza gerek kalmadan operatörünüze bağlanmanıza olanak sağlayan dijital SIM teknolojisi olan eSIM uzun bir süredir markaların destek verdiği bir teknoloji. Markaların son çıkardığı pek çok akıllı telefon eSIM uyumlu olsa da, tamamen bu teknolojiyi kullanan firma sayısı oldukça az. Çıkan son haberler gösteriyor ki, bu durum çok uzun sürmeyecek ve ilerleyen günlerde eSIM teknolojisi tamamen hayatımızın bir parçası haline gelecek.