Hem Apple Hem de Google’dan ‘Mağaza Dışından Uygulama Yüklemeye’ Yönelik Uyarı

Ya sektörün standart özelliklerini sonradan cihazlarına dahil etmesiyle ya da yeni özellikleriyle sektöre standart getirmesiyle tanıdığımız Apple, iPhone’larda bildiğimiz üzere Lightning isimli bir şarj standardı kullanmış, fakat Avrupa Birliği tarafından gelen baskılar sonucu bunu kenara koyup type-c girişine geçmek zorunda kalmıştı.

21.11.2023 05:45:09 tarihinde yayınlandı.

Ya sektörün standart özelliklerini sonradan cihazlarına dahil etmesiyle ya da yeni özellikleriyle sektöre standart getirmesiyle tanıdığımız Apple, iPhone’larda bildiğimiz üzere Lightning isimli bir şarj standardı kullanmış, fakat Avrupa Birliği tarafından gelen baskılar sonucu bunu kenara koyup type-c girişine geçmek zorunda kalmıştı.

Benzer bir durum da uygulamaların nereden yüklenip yüklenmeyeceği konusunda Apple’ı dara sokmuş hâlde. Sadece App Store üzerinden uygulama yüklenmesine izin veren şirket, sideloading’e, yani resmî market dışından uygulama yüklemeye izin vermek zorunda kalacak gibi görünüyor.

Konu hakkında Apple’ın güvenlik şefi Ivan Krsti?, pek çok kişi özgürlük kısmına odaklansa da kullanıcı güvenliği açısından bunun büyük bir problem olabileceğini dile getiriyor. Zira Ivan’ın söylediğine göre kullanıcıların yüklemek istediği veya yüklemesinin gerektiği bir uygulama, App Store’da yer almayabilir.

Bu yüzden karşımıza çıkabilecek farklı uygulama marketleri veya dosyaları da Apple’ın güvenlik standartlarını karşılamayabilir. Ivan haricinde Apple’da bir başka yönetici olan Craig Federighi ise sideloading’i “bir siber saldırganın en iyi dostu” olarak nitelendiriyor.

Tabii burada Apple’ın amacı, hükümetleri karşısına almak değil. Şirket, kullanıcı güvenliğini riske atmadan hizmetlerini sunmaya devam ederken güvenliğe yönelik endişeleri de iş birliğiyle ortadan kaldırmayı hedefliyor.

Sundar Pichai, ABD ve Google arasındaki dava sürecinde yaptığı açıklamada resmî olmayan kaynaklar yoluyla uygulama yüklemenin tehlikelerine değindi. Apple’ın aksine Android tarafında seçenek sunulduğunu ve bu bağlamda sideload’a izin verildiğini belirten CEO, bu durumu arabalardaki emniyet kemerine benzetti.

Ayrıca bu seçenek sunulsa da Pichai, Play Store harici kaynaklardan bilinçsizce yüklenen uygulamaların telefonunuzu riske atacağını ve özellikle de bilinçsiz gündelik kullanıcıların, bu konunun ciddiyetini tam olarak kavrayamayabileceğini öne sürdü. Resmî markette ise Play Protect gibi güvenlik sistemleri olduğunu biliyoruz.

İLGİLİ HABER iOS 17 ile Gelmesi Beklenen Sideloading Özelliği, Sadece Avrupa Sınırlarında Kullanıma Açılabilir: Peki Neden?

Özelliğin iPhone’larda sadece Avrupa bölgesinde kullanıma açılacağı yönünde iddialar ortaya çıkmıştı. İlerleyen dönemde detaylar netleştikçe bilgileri aktarıyor olacağız.


Kaynak webtekno.com

 

Brezilya, Kutulardan Şarj Cihazı Çıkmaması Gerekçesiyle Ülkede Satılan iPhonelara El Koymaya Başladı!

ABD’li teknoloji devi Apple, iPhone 12 serisinin tanıtımıyla birlikte kutulardan şarj adaptörünü kaldırdı. Tahmin edebileceğiniz gibi bu durum, tüm dünyadan sert tepkiler topladı. Brezilya da şarj cihazlarının kaldırılmasından belki de en az hoşnut olandı. Hükümet, geçtiğimiz aylarda bu konuda büyük hamleler yaparak hem Apple’a ceza vermiş hem de ‘eksik ürün sattığı’ gerekçesiyle şirketin iPhone satışlarını durdurmuştu.

Birleşik Krallık Hükümeti, Vatandaşları Netflix Şifrelerini Paylaşmaması Konusunda Uyardı: “Suç İşliyor Olabilirsiniz”

Dünyanın en büyük dizi ve film platformlarından birisi olan Netflix için 2022 yılı oldukça sancılı geçmişti. Her ay gittikçe daha da fazla kullanıcı kaybeden platform, bazı çalışanlarını işten çıkararak zararını en aza indirmeye çalışmıştı. Platform ayrıca 2023 yılı içerisinde hesap paylaşımı özelliğini kaldıracağını ve birden fazla bireyin aynı hesabı kullanması durumunda ekstra ücret ödeyeceği sistemi test etmeye başlamıştı.