Güneş Sistemimize En Yakın Yıldızın Yörüngesinde Yeni Bir Ötegezegen Keşfedildi: Yaşama Elverişli Olabilir

İnsanlığın uzayın derinliklerinde gerçekleştirdiği araştırmalar, dünya dışı yaşam ve yaşama elverişli gezegenlerin bulunması açısından büyük önem arz ediyor. Bunun nedeni ise evrenin sırlarını anlamanın ve yaşama uygun olduğu düşünülen bir gezegen bulmanın, gelecek yıllarda insanlara sağlayabileceği yararlar. ‘Ötegezegen’ ismi verilen ve Güneş sistemimiz dışında yer alan gezegenlerin keşfi de belirttiğimiz amaçlara yönelik atılan adımların en önemlileri olarak nitelendiriliyor.

16.02.2022 02:48:33 tarihinde yayınlandı.

İnsanlığın uzayın derinliklerinde gerçekleştirdiği araştırmalar, dünya dışı yaşam ve yaşama elverişli gezegenlerin bulunması açısından büyük önem arz ediyor. Bunun nedeni ise evrenin sırlarını anlamanın ve yaşama uygun olduğu düşünülen bir gezegen bulmanın, gelecek yıllarda insanlara sağlayabileceği yararlar. ‘Ötegezegen’ ismi verilen ve Güneş sistemimiz dışında yer alan gezegenlerin keşfi de belirttiğimiz amaçlara yönelik atılan adımların en önemlileri olarak nitelendiriliyor.

Geçtiğimiz haftalarda yaşama elverişli olabilecek ötegezegenleri sizler için derlemiştik. Ayrıca birkaç ay önce bir yapay zekâ, Kepler Uzay Teleskobu yardımıyla 300’den fazla yeni ötegezegen keşfetmiş ve umutları artırmıştı. Şimdi de ‘komşu yıldız’ olarak nitelendirilen ve Güneş sistemimize oldukça yakın olan Proxima Centauri’de yeni bir ötegezegen keşfedildi.

Öncelikle 4,2 ışık yılı uzaklığındaki bu yıldızın yörüngesinde daha önce de gezegenlerin keşfedildiğini belirtelim. Sizlerle de paylaştığımız bu haberlerde de gök bilimcilerin keşfettikleri ötegezegenlere ‘Proxima b’ ve ‘Proxima Centauri c’ ismini verdiğini aktarmıştık. Şimdi yürütülen araştırmada da yıldızın yörüngesinde yer alan ve ‘Proxima d’ ismi verilen yepyeni bir ötegezegen keşfedildi.

Astronomy & Astrophysics isimli dergide yayımlanan araştırmaya göre Proxima d, Dünya’dan dört kat daha az bir kütleye sahip olmasıyla şu ana kadar keşfedilen en hafif ötegezegenler arasında yer alıyor. Çalışmanın yazarlarından Joao Faria da gezegen ile ilgili, “Bu keşif, en yakın yıldız komşumuz olan Proxima Centauri’nin ilginç ve yeni ‘dünyalar’ ile dolu olduğunu; bu konuda daha fazla araştırma ve keşfin yapılabileceğini gösteriyor’ ifadelerini kullandı.

Uzmanlar keşfin heyecan verici yönlerinin olduğunu da vurguluyor. Avrupa Güney Gözlemevi’nin bir teleskobu ve HARPS isimli bir gezegen arayıcı cihazdan yararlanılarak keşfedilen Proxima d gezegeninin yüzeyinde suyun bulunma ihtimali olduğunu kaydeden araştırmacılar, gezegenin yıldız etrafında tam bir turunu 5 günde tamamladığını da sözlerine ekliyor.  

Ayrıca ekip, gezegeni ilk olarak 2020’de gözlemlediklerini de yaptıkları açıklamada belirtti. Ancak o zaman alınan sinyalin çok zayıf olduğu, bu yüzden de ESPRESSO ismi verilen bir spektograf yardımıyla gezegenin ileriki süreçte gözlemlendiği ve gezegenin yerçekimi kuvveti sebebiyle yıldızlarda oluşan yalpalanmanın incelendiği ‘radyal hız tekniği’ ile keşfin yapıldığı aktarıldı. Faria da bu durumla ilgili, “Yeni gözlemler yaptıktan sonra sinyalin bir gezegen adayı olduğunu doğrulayabildik. Bu kadar yakın bir ötegezegeni küçük bir sinyalle keşfetmek de beni heyecanlandırdı.

İLGİLİ HABER İçlerinden Biri İnsanlığın Gelecekteki Evi Olabilir: Dünya Benzeri Yaşam Koşullarına Sahip Olduğu Düşünülen 10 Ötegezegen

Son olarak uzmanlar kullanılan bu tekniklerin daha fazla gezegene keşfetmek için kullanılabileceğini ifade ediyor. ESPRESSO’da çalışan Pedro Figueira da bu tarz küçük sinyallerin spektograf yoluyla keşfedilip izlenebileceğini ve galaksinin derinliklerinde Dünya’ya benzer, yaşama elverişli gezegenlerin keşfedilebileceğini düşünüyor.


Kaynak webtekno.com

 

Bu Gidişle Sanalda da Kiracı Olacağız: Kripto Para Tabanlı Bir Oyundaki Dijital Arsa, Yaklaşık 30 Milyon TL’ye Satıldı

Ethereum ağı üzerinde en fazla oynanan oyunlardan birisi olan Axie Infinity, geçtiğimiz gün fazlasıyla ilginç bir duyuru paylaştı. Pokemon’dan ilham alınarak insanlara yaptıkları savaşlar, topladıkları özel eşyalar ve eğittikleri karakterler karşılığında Ethereum kazandıran platform, duyurusunda sanal arsalarından birinin 550 Ethereum (bugünün değeriyle yaklaşık 2 milyon 200 bin dolar – 29 milyon TL) karşılığında satıldığını açıkladı.

Güncellemelerle Yavaşlayan Windows Nasıl Hızlandırılır?

Bilgisayarlarda en yaygın kullanılan işletim sistemlerinden biri, Microsoft tarafından geliştirilen Windows’tur. Bilgisayarınızda yüklü olan Windows işletim sistemi versiyonu, Microsoft tarafından desteklendiği sürece güncellemeler alır. Bu güncellemeler çoğu zaman küçük hataları düzelterek çok daha verimli bir performans sunsa da bazen bilgisayarınızı büyük oranda yavaşlatabilir.

Satoshi Nakamoto’nun Dünyanın En Zengin İnsanı Olması İçin Bitcoin Kaç Dolar Olmalı?

Son yılların en çok tartışılan yatırım araçlarından bir tanesi haline gelen Bitcoin, geçtiğimiz günlerde ATH, yani tüm zamanların en yüksek değeri rekorunu tazeledi. 68 bin dolar seviyelerinden işlem gören kripto para birimi, pek çok kişiyi de adeta zengin etmiş oldu. Bunlardan bir tanesi de tahmin edebileceğiniz üzere Bitcoin'in geliştiricisi olan Satoshi Nakamoto'ydu. Öyle ki gerçek kimliği bilinmeyen geliştirici ya da geliştiriciler de Bitcoin sayesinde milyarder oldular.