Genç Mühendis, Spider-Man Gibi Uçup Kaçabilmek İçin Kendi Ağ Fırlatıcısını Geliştirdi

Süper kahramanların özel yeteneklerine sahip olmayı her çocuk hayatının bir yerinde istemiştir. Söz konusu süper kahramanlar ve özel güçleri olunca da akla gelen ilk kahramalar arasında Spider-Man mutlaka olur. Peki siz Spider-Man gibi ufak bir parmak hareketiyle bileklerinizde ağlar çıkarıp şehirde turlamak ister miydiniz?

20.02.2022 20:00:32 tarihinde yayınlandı.

Süper kahramanların özel yeteneklerine sahip olmayı her çocuk hayatının bir yerinde istemiştir. Söz konusu süper kahramanlar ve özel güçleri olunca da akla gelen ilk kahramalar arasında Spider-Man mutlaka olur. Peki siz Spider-Man gibi ufak bir parmak hareketiyle bileklerinizde ağlar çıkarıp şehirde turlamak ister miydiniz?

Genç bir mühendis olan ''JT'', adeta bu tür görevlere adanmış bir YouTube kanalına sahip. Built IRL isimli YouTube kanalında daha önce Batman'in 'Batrope' isimli özel fırlatma tabancasına benzer bir proje gerçekleştiren JT, geçtiğimiz iki yıl boyunca bir yandan da 'Spider-Man gibi' havada süzülmesini sağlayacak yeni projesi üzerinde çalışıyor. İki yıllık uzun uğraşların sonucunda gelinen noktada ise bu çabanın karşılığını almış gibi görünüyor.

JT'nin projesi iki yıl boyunca farklı aşamalardan geçmiş. Bu yolculukta başlangıçta kalın kablolar fırlatan ve sırtta çanta gibi taşınan bir fırlatıcı da olmak üzere epey fazla sayıda donanıma sahip olan bir model geliştirmiş. Yorucu ve kalabalık ekipmanı olabildiğince sadeleştirmeye çalışan JT, nihayetinde tüp şeklinde ve elde tutulabilecek boyutta bir fırlatıcı ve kancalarla sabitlenebilen bir 'ağ' geliştirmiş. Çalışma mantığı ise oldukça basit. Tüp şeklinde ve içerisinde sıkıştırılmış propan bulunan fırlatıcı özel kancalı 'ağı' fırlatıyor ve atıldığı yerde dolandırarak sabitliyor. 

Ancak çalışmanın 'tam da olmamış sanki' dedirten ve aslında çözüm aranan yanlarından biri, her bir fırlatıcının ve ağın tek kullanımlık olması ve havada hareket devam ederken geride bırakılması. JT bu konuyla ilgili 'Spider Man de ağlarını geride bırakıyordu' diyor fakat daha gelişmiş bir versiyon için de çalışmaya devam ediyor.

İLGİLİ HABER Anlaşma İmzalandı: Sinema TV, Spider-Man Dahil Tüm Sony Filmlerini Dünya ile Aynı Anda Yayınlayacak


Kaynak webtekno.com

 

Popüler Kripto Para Cardanonun Kurucusundan Elon Muska Yeni Sosyal Medya Platformu Çağrısı

250 milyar dolardan fazla serveti ile dünyanın en zengin insanı unvanını taşıyan Elon Musk, geçtiğimiz hafta beklenmedik bir kararla Twitter’ın %9.2’lik hissesini milyarlarca dolara satın almıştı. Bunun ardından da ünlü iş insanının sosyal medya devinin yönetim kuruluna dahil olacağı belirtilmiş; ancak bu gerçekleşmemişti. Dün ise bu konuda daha büyük bir gelişme yaşandı ve Musk’ın Twitter’ın tamamını 43,4 milyar dolarlık astronomik bir ücretle satın almak istediği ortaya çıktı.

Vikipedideki İlk İçerik NFT Olarak Satışa Çıkıyor: Wikipedianın Geliştirildiği iMac de Satılacak

"Özgür Ansiklopedi" sloganıyla 2001 yılından beri hizmet vermekte olan Vikipedi, NFT işine gireceğini duyurdu. Platformun kurucu ortaklarından Jimmy Wales, Vikipedi'nin ilk halini NFT haline getirip, açık artırma usulü ile satışa çıkaracak. Açık artırmadan kazanılacak paranın bir bölümü hayır kuruluşlarına, bir bölümü ise Jimmy Wales'in üzerinde çalıştığı "WT.Social" isimli sosyal medya platformunun geliştirilmesi için kullanılacak.

Dying Light 2nin Hayal Kırıklığı Yaratabileceğini Gösteren İlk İnceleme Puanları Paylaşıldı

İlk oyunuyla tüm dünyada ses getiren, özellikle parkur mekaniği ve aksiyonuyla bolca sevilen Dying Light, ikinci oyunuyla yarın tüm oyuncularla yeniden buluşacak. Dying Light 2 Stay Human ismiyle çıkış yapacak yeni oyun hakkında beklentiler, ilk oyun sayesinde yüksek düzeydeyken bu beklentilerin ne kadar karşılanacağına yönelik fikri verecek eleştirmen puanları bugün paylaşıldı.

Sherlock Holmes Taktiği Kullanmışlar: Bilim İnsanları Samanyolu Galaksisinin Dışında Yeni Bir Kara Delik Keşfetti

Evrenin derinlikleri insanlık için gizem dolu bir yer olmayı sürdürüyor. Keşfedilen yıldızlar, galaksiler, gezegenler ve daha nicesi belki de keşfedilmeyi bekleyenlerin çok azını kapsıyordur. Bu gizemin tamamiyle gün yüzüne çıkarılması çok zor fakat aynı heyecanla çeşitli keşifler yapılıyor. Geçtiğimiz aylarda Samanyolu galaksisinde Dünya’dan 80 bin ışık yılı uzaklıkta 100’den fazla kara delik keşfedilmiş ve bu kara deliklerin içinde yaşadıkları yıldız kümelerini bir milyar yıl içinde zaptedecekleri belirtilmişti.