Geleceğin Akıllı Gözlüklerine İlham Verecek Qualcomm Artırılmış Gerçeklik Gözlükleri Duyuruldu

Dünyanın en büyük yonga üreticilerinden Qualcomm, bir yandan da sanal gerçekliğe olan çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor. Geçtiğimiz yıllarda artırılmış ve sanal gerçeklik yongalarını tanıtan şirket, bugün de yeni geliştirdiği artırılmış gerçeklik gözlüğünü tanıttı.

24.05.2022 00:45:18 tarihinde yayınlandı.

Dünyanın en büyük yonga üreticilerinden Qualcomm, bir yandan da sanal gerçekliğe olan çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor. Geçtiğimiz yıllarda artırılmış ve sanal gerçeklik yongalarını tanıtan şirket, bugün de yeni geliştirdiği artırılmış gerçeklik gözlüğünü tanıttı.

‘Qualcomm Wireless AR Smart Viewer’ ismiyle tanıtılan yeni artırılmış gerçeklik gözlüğü, günümüz gözlüklerine göre önemli geliştirmeler içeriyor. Şirketin Snapdragon XR2 platformundan gücünü alan gözlük, tamamen kablosuz çalışıyor ve şirketin açıklamasına göre hiçbir gecikme olmadan çalışıyor.

Gelecekte farklı üreticiler tarafından geliştirilecek yeni artırılmış gerçeklik gözlükleri için referans görevi görecek olan yeni artırılmış gerçeklik gözlükleri, bir önceki nesil gözlüklere göre %40 daha ince profile sahip. Bununla birlikte gözlüğün ağırlık dağılımı da kullanıcıyı daha az rahatsız etme amacıyla daha da dengelendi.

Qualcomm Wireless AR Smart Viewer, her bir göze 1920 x 1080p çözünürlüğünde ve 90 Hz tazeleme hızında görüntü sunuyor. microLED teknolojisinden faydalanan gözlükler, altı serbestlik derecesine sahip (6DoF) kafa takibi ve jest tanıma ile el takibi sağlamak için çift monokrom kamera ve bir adet RGB kameraya yer veriyor.

İLGİLİ HABER Türkiyeye de Gelecek Huawei Watch GT 3 Pro Duyuruldu

Referans gözlük, bu özelliklerin yanı sıra Wi-Fi 6/6E ve Bluetooth bağlantı desteklerini sunuyor. Akıllı telefonlara bağlanarak kullanılan artırılmış gerçeklik gözlüğü, sadece 3 milisaniye gecikme süresiyle çalışabiliyor. Söz konusu referans gözlükten faydalanan yeni artırılmış gerçeklik gözlüklerin önümüzdeki aylarda piyasaya sürülmesi bekleniyor.


Kaynak webtekno.com

 

Alev Atmanın Sesli Hali Geliyor: Instagram, Hikayelere Sesli Mesajla Yanıt Verme Özelliği Üzerinde Çalışıyor

Dünyada milyarlarca insanın gününün çoğunu geçirdiği sosyal medya platformları hızlı bir şekilde yaygınlaşmaya devam ediyor. Durum böyle olunca da bu mecralar kullanıcı deneyimlerini iyileştirmek için sürekli yeni özelliklerini kullanıma sunuyor. Popüler fotoğraf ve paylaşma uygulaması Instagram da bu tarz platformların başında yer alıyor.

Steve Jobs, İlk iPhoneu Aslında SIM Kartsız Yapacaktı: Peki Yerine Ne Olacaktı?

2007 yılında ilk iPhone modelini tanıtarak akıllı telefon dünyasına yeni bir soluk kazandıran Apple, bugüne kadar her yıl yeni bir model çıkararak yüz milyonlara ulaşmayı başardı. Bugünse Apple’ın ilk iPhone modeli hakkında oldukça ilgi çekici bir hikâye paylaşıldı. Hikâye, “iPod’un babası” olarak tanınan Apple’ın iPod bölümünün eski Kıdemli Başkan Yardımcısı Tony Fadell tarafından aktarıldı.

Sokak Hayvanlarına Zehirli Et Verilmesini Söyleyen Yıldız Tilbe Sosyal Medyayı Öfkelendirdi: İşte Gelen Tepkiler

Bundan iki ay öncesinde sokak hayvanları saldırılar sebebiyle gündeme gelmiş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Sokakları temizlemeliyiz” çağrısı sonucunda bazı belediyelerde sokak hayvanlarının zorla toplanması hayvan severlerden büyük tepki çekmişti. Bunun sonrasında ise sokak hayvanları ve tehlikeli hayvan ırklarına yönelik 4 adımlık bir eylem planı açıklanmış; plana göre tehlike arz eden sahipli hayvanlara tasma ve ağızlık denetimi yapılacağı, barınakların sayısının ve şartlarının iyileştirileceği, hayvanların bakımları ile tedavilerinin yapılacağı ve sokaklarda beslenme noktaları kurulacağı ifade edilmişti. 

Nokia, Makul Sayılabilecek Fiyata Sahip Kablosuz Kulaklığı Liteı Duyurdu

Geçtiğimiz saatlerde yeni akıllı telefonları X10 ve X20'yi duyuran Nokia, şimdi de yeni kablosuz kulaklığı "Lite"ın duyurusunu gerçekleştirdi. Şık denilebilecek bir tasarıma sahip olan kulaklık, sunduğu uzun kullanım süresi ile de dikkat çekecek. Ürünün uygun sayılabilen fiyatı, Nokia Lite'ın alıcı bulacağının bir göstergesi olarak karşımıza çıkıyor.