Geleceğin Akıllı Gözlüklerine İlham Verecek Qualcomm Artırılmış Gerçeklik Gözlükleri Duyuruldu

Dünyanın en büyük yonga üreticilerinden Qualcomm, bir yandan da sanal gerçekliğe olan çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor. Geçtiğimiz yıllarda artırılmış ve sanal gerçeklik yongalarını tanıtan şirket, bugün de yeni geliştirdiği artırılmış gerçeklik gözlüğünü tanıttı.

24.05.2022 00:45:18 tarihinde yayınlandı.

Dünyanın en büyük yonga üreticilerinden Qualcomm, bir yandan da sanal gerçekliğe olan çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor. Geçtiğimiz yıllarda artırılmış ve sanal gerçeklik yongalarını tanıtan şirket, bugün de yeni geliştirdiği artırılmış gerçeklik gözlüğünü tanıttı.

‘Qualcomm Wireless AR Smart Viewer’ ismiyle tanıtılan yeni artırılmış gerçeklik gözlüğü, günümüz gözlüklerine göre önemli geliştirmeler içeriyor. Şirketin Snapdragon XR2 platformundan gücünü alan gözlük, tamamen kablosuz çalışıyor ve şirketin açıklamasına göre hiçbir gecikme olmadan çalışıyor.

Gelecekte farklı üreticiler tarafından geliştirilecek yeni artırılmış gerçeklik gözlükleri için referans görevi görecek olan yeni artırılmış gerçeklik gözlükleri, bir önceki nesil gözlüklere göre %40 daha ince profile sahip. Bununla birlikte gözlüğün ağırlık dağılımı da kullanıcıyı daha az rahatsız etme amacıyla daha da dengelendi.

Qualcomm Wireless AR Smart Viewer, her bir göze 1920 x 1080p çözünürlüğünde ve 90 Hz tazeleme hızında görüntü sunuyor. microLED teknolojisinden faydalanan gözlükler, altı serbestlik derecesine sahip (6DoF) kafa takibi ve jest tanıma ile el takibi sağlamak için çift monokrom kamera ve bir adet RGB kameraya yer veriyor.

İLGİLİ HABER Türkiyeye de Gelecek Huawei Watch GT 3 Pro Duyuruldu

Referans gözlük, bu özelliklerin yanı sıra Wi-Fi 6/6E ve Bluetooth bağlantı desteklerini sunuyor. Akıllı telefonlara bağlanarak kullanılan artırılmış gerçeklik gözlüğü, sadece 3 milisaniye gecikme süresiyle çalışabiliyor. Söz konusu referans gözlükten faydalanan yeni artırılmış gerçeklik gözlüklerin önümüzdeki aylarda piyasaya sürülmesi bekleniyor.


Kaynak webtekno.com

 

Ekran Kartınız, Bilgisayarınızdaki Gizli Casusunuz Olabilir: İşte Hackerların Sizi Takip Etmek İçin Kullandıkları Yeni Yöntem

İnternet dünyası, ‘çerezler’ olarak adlandırdığımız, sürekli internette takip edilmemizi sağlayan dosyalardan halen nasibini almaya devam ederken bugün çok daha ciddi bir tehdit ortaya atıldı. Fransa Ulusal Bilimsel Araştırma Merkezi, Ben-Gurion Üniversitesi ve Lille Üniversitesi’nden araştırmacılar tarafından yapılan yeni bir çalışma, internette yalnızca ekran kartınızla bile takip edilebileceğinizi ortaya koydu.

Dünyanın Bir Değil de İki Güneşi Olsa Sonuçları Ne Olurdu?

Star Wars'un iki yıldızı olan gezegeni Tatooine'i kaçınız hatırlıyor? Yıllarca hayalimizi süsleyen bu gezegen, bizlere de bazı sorular sordurtuyor. Her ne kadar Güneş'imizi sevsek de acaba Dünya'nın içinde bulunduğu Güneş Sistemi'nde iki tane yıldız olsaydı nasıl olurdu?