Evrendeki Nadir Olaylardan Biri Gözlemlendi: Patlayan Yıldız, Galaksinin Merkezine "Fırladı"

Uzayın derinlikleri bilim dünyasının odak noktalarından biri olmayı sürdürürken geçtiğimiz günlerde oldukça nadir bir olay gözlemlendi. Kara deliklerin peşinden koşan bilim insanları, tesadüfen yok olan bir yıldızın uzaya ‘fırlayan’ parçasıyla karşılaştı.

30.05.2023 04:45:09 tarihinde yayınlandı.

Uzayın derinlikleri bilim dünyasının odak noktalarından biri olmayı sürdürürken geçtiğimiz günlerde oldukça nadir bir olay gözlemlendi. Kara deliklerin peşinden koşan bilim insanları, tesadüfen yok olan bir yıldızın uzaya ‘fırlayan’ parçasıyla karşılaştı.

Oxford Üniversitesi’nden bilim insanları, PSR J1914+1054g adlı yıldızın süpernova ile yok oluşunun ardından “yay şoku bulutsusu” adı verilen olayı gözlemledi. Basit tabirle olay, yıldızın patlamasıyla uzaya çok hızlı bir şekilde atılan radyo sinyalleri idi.

Yukarıda gördüğümüz iz, ardında yay şoku bulutsusu bırakan ve çok yüksek hızla hareket eden bir pulsara, yani bir nötron yıldınına ait. Bilim insanları, bu bulutsuya “Mini Mouse” adını verdi.

Yıldızların büyük bir çoğunluğu, bünyesindeki hidrojenin tükenmesiyle ömrünün sonuna geliyor, kimyasal denge sağlanamadığından patlayarak yok oluyor. Patlama sonrasında yıldızın yerini büyük bir bulutsu, yani toz ve diğer iyonize gazlardan oluşan bir yapı alıyor.

Fakat süpernova patlaması dengesiz bir şekilde gerçekleşirse, ortaya yukarıdaki manzaraya benzer manzaralar çıkabiliyor. Nötron yıldızı, patlamanın ardından galakside çok yüksek hızda hareket etmeye başlıyor.

Görüntüde gördüğümüz iz, galakside yaklaşık 40 ışık yılına eşit mesafeyi kapsıyor. Bu olaya neden olan süpernovanın ise günümüzden 82 bin yıl önce yaşandığı tahmin ediliyor. Yıldızın, saniyede 320 ila 360 kilometre hızla hareket ettiği belirtiliyor.

İLGİLİ HABER İlk Keşfedildiğinde Kalp Gibi Attığı İçin Uzaylı Sinyali Zannedilen Nötron Yıldızı: Pulsar


Kaynak webtekno.com

 

Dikkat Dağınıklığı Olanlar, Toplanın: Sosyal Medyanın Yeni Gözdesi Kahverengi Gürültü Gerçekten İşe Yarıyor mu?

Yorgun, üzgün, düşünceli ve stresliyken çoğumuz müziğe sarılıyoruz. Aslında bizi konfor alanında hissettiren seslere sığınıyoruz. Çünkü tıpkı kokular gibi sesler de üzerimizde büyük ve farklı etkilere sahip. Rahatça uykuya dalabilmek bazen de sırf huzurlu hissetmek için beş saatlik yağmur sesi bile açabiliyoruz. Son dönemlerde bu durum biraz değişti.

Türksat 5B Uydusu Resmen Hizmete Başladı: Cumhurbaşkanından Eleştirel Fiber İnternet Açıklaması

Bugün Türkiye için önemli bir gün. Geçtiğimiz yıl uzaya fırlatılan Türksat 5B uydusu, bugün itibarıyla devreye alındı. Türksat 5B'nin açılışı için Türksat Genel Müdürlüğü'nün Gölbaşı yerleşkesinde yapılan etkinliklere Cumhurbaşkanı Erdoğan başta olmak üzere Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu gibi isimler de katıldı. Yetkili isimler, gündeme ilişkin değerlendirmelerde de bulundular.

Lolipop, YouTube Trendlerde Zirveyi Zorlamaya Devam Ediyor! Gülşen’in Yeni ve Olaylı Parçasını İnceledik!

Sahnesi, kıyafetleri, duruşu, paylaşımları… Gülşen, son dönemde adından en çok bahsettiren pop sanatçılarının başında geliyor. Her yaptığı olay kabul edilen, tek bir hareketiyle bile günlerce hatta haftalarca konuşulabilen Gülşen’in yeni parçası ‘‘Lolipop’’ ünlü şarkıcının adını daha uzunca bir süre duyacağımızın sinyallerini veriyor!

En Sevdiğiniz Markaların İndirimlerini Anında Bildiren Uygulama: Sıcak Fırsatlar

Hepimiz alışveriş yapıyoruz ve ihtiyacımız olan bir ürüne mümkün olan en düşük fiyattan ulaşmaya çalışıyoruz. Ancak yüzlerce ve hatta binlerce markanın olduğu bir dünyada tüm fırsatları yakalamak ve indirimlerden faydalanmak pek de mümkün değil. Şimdi sizlere, alışveriş fırsatlarını sizler için takip edip anlık olarak bilgilendirilmenizi sağlayan bir uygulamadan bahsedeceğiz. Bu uygulama, Sıcak Fırsatlar…

"Keşke Gerçek Olsa" Dedirten Mac Studio Esintili iPhone Studio Konsepti

İtalyan tasarımcı Antonio De Rosa, ABD merkezli teknoloji devi Apple ile ilgili dikkat çeken bir çalışmaya imza attı. Bu çalışmasında birkaç ay önce tanışma imkanı yakaladığımız Mac Studio ile iPhone'u birleştiren tasarımcı, ortaya ilginç bir telefon tasarımı çıkardı. Antonio De Rosa, tasarladığı akıllı telefona "iPhone Studio" ismini verdi.