Elon Musktan İnsanlı Mars Görevi İçin Kötü Haber: Tarih Yine Ertelenmiş Olabilir

Tesla’nın CEO’su ve SpaceX’in kurucusu Elon Musk’ın Tesla arabaları ve Starlink uyduları başarılarının ardından en büyük hedefinin Kızıl Gezegen Mars’a ayak basmak ve orada kolonileşmek olduğunu neredeyse artık hepimiz biliyoruz.

21.03.2022 20:00:23 tarihinde yayınlandı.

Tesla’nın CEO’su ve SpaceX’in kurucusu Elon Musk’ın Tesla arabaları ve Starlink uyduları başarılarının ardından en büyük hedefinin Kızıl Gezegen Mars’a ayak basmak ve orada kolonileşmek olduğunu neredeyse artık hepimiz biliyoruz.

Milyarder Elon Musk, Twitter’da bir uzay sayfasının paylaştığı gönderiye verdiği cevap ile hayal kırıklığı yaşattı. Bu tweet dizisinde insanların Mars’a ne zaman ayak basacağına dair Elon Musk, tüm kamuoyu ile yeni bir tarih paylaştı. Ancak bu yeni tarih, beklediğimizden daha geç bir zamana işaret ediyor.

Space Hub isimli sayfa, Twitter’da bir gönderi paylaştı. Gönderide insanlığın Ay’a ayak bastığı tarih olan 1969 yılı ve onun altında insanların Mars’ta olduğu ve altında ‘20__?’ yazan bir görsel bulunuyor. İnsanlara tahminini soran Space Hub’a Elon Musk’ın cevabı da olay oldu.

Elon Musk, insanların Kızıl Gezegene ayak basacağı tarihin 2029 yılı olacağını söylüyor. Tabii ki bu resmi bir açıklama değil, Tesla CEO’sunun gerçekten planlarının bu yönde olup olmadığını bilmiyoruz. Bu sadece bir tahmin. Ancak geçmişte verilen tarihlerin çok daha erken olduğunu düşünürsek, her ne kadar bu SpaceX'ten gelen resmi bir açıklama olmasa da, heyecanla beklediğimiz insanlı Mars görevi için biraz daha beklememiz gerekebilir.

İLGİLİ HABER Putini Teke Tek Dövüşe Çağıran Elon Musk Rahat Durmuyor: "Korkuyorsa Sadece Sol Elimi Kullanırım"

Geçen yılın Aralık ayı gibi yakın bir tarihte Elon Musk, Mars'a ilk astronotların gideceği görevi 2026 yılında gerçekleştirmeyi planladığını açıklamıştı. 2016'da da Kızıl Gezegene 2024 yılında ayak basmayı hedeflediğini ve şimdi 2029 cevabını verdiği göz önünde bulundurunca; 2026 hedefinin de uzak olduğu görülüyor. Görevde bir erteleme ya da değişiklik var mı, bu konuda henüz kesin bir bilgi yok ve Musk sosyal medyada oldukça 'haylaz' bir karakter olduğu için 2029 tartışmalı bir tarih olabilir ancak bekleyip göreceğiz.

Eğer Elon Musk insanları 2029 yılına kadar Mars yüzeyine ulaştırabilirse bu özel bir yıl dönümü olacak zira Ay’a iniş bundan tam 60 yıl önce 1969'da gerçekleşmişti. Günümüzde NASA'nın yeni insanlı Ay görevi de gündemde olsa da insanların Ay dışında farklı bir gök cismine, farklı bir gezegene ayak basışı, Ay'dan sonra ilk kez Mars ile gerçekleşecek. 

İLGİLİ HABER NASAdan Marsta Yaşam Var mı? Sorusuna Cevap Arayan Yarışma: Ödül 30 Bin Dolar


Kaynak webtekno.com

 

Facebook’tan “İlham Veren” Hareket: Müzisyenlere ve İçerik Üreticilerine On Binlerce Dolar Ödeyecek

Davalardan ve skandallardan önünü alamayan Facebook, bu sefer daha ılımlı bir girişimle gündeme oturdu. The Information adlı haber yayın kanalından elde edilen bilgilere göre Facebook, müzisyenlere ve içerik üreticilerine on binlerce dolar ödeyeceği bir projeye giriyor. Bu proje kapsamında Facebook’un ‘Live Audio Room’ olarak adlandırdığı Clubhouse benzeri yeni özelliğini kullanarak canlı yayın yapan müzisyenlere ve içerik üreticilerine 50 bin dolara kadar para ödenecek.

Googledan Telefonunda Depolama Alanı Açmak İçin Uygulama Silip Yüklemekten Bıkanlara Yeni Çözüm

Günümüz akıllı telefon kullanıcılarının, özellikle son 2-3 yıl içinde son çıkan modellerden birisini satın almamış kullanıcıların en büyük dertlerinden birisi depolama alanı. Hem Android hem de iOS kullanıcılarının ortak şikâyeti olan depolama alanı, kullanıcıların zaman zaman zorunlu olarak istemedikleri şeyleri silmelerine ve uygulamalarını kaldırmalarına yol açıyor.

Appledan iPhone 15in Kamerası İçin Yeni Ortaklık: iPhone 14 Çıksaydı Önce?

Apple, iPhone 13’ü henüz yeni piyasaya sürmüş olmasına rağmen iPhone 14 ile ilgili söylentiler gelmeye başlamıştı. Bu söylentilerin büyük bir çoğunluğu, Apple’dan bekleyebileceğimiz şeylerdi. Şirket, her yeni iPhone modeliyle kullanıcılarına pek çok açıdan daha iyi bir deneyim sunmaya devam ediyor.