Ekran Kartı Fiyatları Tüm Dünyada Düşmeye Devam Ediyor: Türkiyede Durum Ne? Şimdi Ekran Kartı Alınır mı?

Koronavirüsün etkisiyle birlikte gelen önlemlerden dolayı tüm dünyada çip üretimi durma noktasına gelmişti. Bunun sonucunda bilgisayar bileşenlerinin de içinde olduğu pek çok ürün ve sektörde çip sıkıntısı yaşanmış, üretim aksamıştı. Bu ürünlerden birisi de elbette ekran kartlarıydı.

22.04.2022 12:15:16 tarihinde yayınlandı.

Koronavirüsün etkisiyle birlikte gelen önlemlerden dolayı tüm dünyada çip üretimi durma noktasına gelmişti. Bunun sonucunda bilgisayar bileşenlerinin de içinde olduğu pek çok ürün ve sektörde çip sıkıntısı yaşanmış, üretim aksamıştı. Bu ürünlerden birisi de elbette ekran kartlarıydı.

Hem kripto para madencilerinin hem de çip krizinin etkisiyle ekran kartlarının satışta olan stokları uzunca bir süre sıfırlanmıştı. Ekran kartı stokları için canlı takip platformları açılmış, stok gelmesiyle kartlar saniyeler içinde tükenmişti. İşin kötü yanı, arzın talebi karşılayamamasıyla ekran kartı fiyatları da liste fiyatlarının %50’den fazla oranlarda üzerine çıkmıştı. Fakat en sonunda birkaç haftadır bu konuda iyi haberler gelmeye başladı.

Ekran kartı fiyatları, geçtiğimiz aylara göre düşüşünü sürdürmeye devam ediyor. The Verge tarafından derlenen veriler, kart fiyatlarının özellikle ocak ayından bu yana ciddi oranda düştüğünü gözler önüne seriyor. Örneğin NVIDIA’nın en baba ekran kartlarındna RTX 3090, ocak ayında 2.609 dolardan satılırken bu fiyat, bu ay içinde 1.837 dolara kadar geriledi.

Tabii ekran kartı fiyatları halen listelenen fiyatlarına kadar düşemedi. Aynı örnek üzerinden gitmek gerekirse RTX 3090, normal şartlarda 1.499 dolarlık fiyat etiketiyle satılmalıydı. Fakat arada halen neredeyse 400 dolarlık, yani %25’lik bir fark bulunuyor. Peki aynı fiyat düşüşü ülkemizde de görüldü mü?

Hayır. Ekran kartı fiyatlarının zirve yaptığı Mart 2021 dönemini bile ele aldığımızda, döviz kurundaki astronomik yükselişten dolayı Türkiye’de ekran kartı fiyatları ucuzlamadı, aksine pahalandı. O dönemin fiyatlarını baz alarak 4 Nisan 2021’de yayımladığımız yazımızda ekran kartı fiyatlarının satış fiyatları ve ikinci el fiyatları şu şekildeydi:

Bu grafiği baz alarak yurtdışıyla aynı örnek üzerinden, RTX 3090 üzerinden gidelim. Mart 2021’de 14.400 TL’lik liste fiyatı olan ve 35.499 TL’ye satılan RTX 3090, bugün ortalama 40.000 TL’ye satılıyor. Yani ekran kartının fiyatı, stoğun en az olduğu döneme göre bile 5 bin TL daha artmış durumda.

Öte yandan döviz kuru karşılaştırması yaptığımızda, bu zammın kurdan kaynaklandığını net bir şekilde görebiliyoruz. Hatta öyle ki, döviz kurundaki artış yaşanmamış olsaydı ekran kartı fiyatlarının tıpkı küreselde olduğu gibi düştüğünü görebilirdik…

Enflasyon ve döviz kurundaki beklentiler göz önüne alındığında, yakın zamanda indirim yaşanması için de ne yazık ki bir mucize gerekiyor.


Kaynak webtekno.com

 

Hubbleın Yerini Alacak James Webb Uzay Teleskobu’nun Fırlatma Tarihi Yine Ertelendi

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), galaksimizi ve evrenin derinliklerini çok daha kapsamlı bir şekilde araştırabilmek için uzunca bir süredir Hubble’ın yerini alacak bir teleskop geliştiriyordu. Geliştirilme süreci 1996 yılında başlayan James Webb Uzay Teleskobu, aslında 2007 yılında uzaya fırlatılacaktı. Fakat teleskop, defalarca büyük değişikliklere uğradığından fırlatma tarihi de sürekli ertelendi.

Instagram, TikTok Videoları Paylaşanları Cezalandıracak

Kısa sürede yüz milyonlarca kişiye ulaşan Tiktok ile kıyasıya rekabet içinde olan Instagram, kendi içerik üreticilerinin Reels olarak Tiktok videolarını paylaşmasından rahatsız olmuş gibi görünüyor. Instagram, Reels'te sürekli Tiktok videoları paylaşılması sebebiyle özgün içerik sıkıntısı yaşıyor.

Dying Light 2nin Hayal Kırıklığı Yaratabileceğini Gösteren İlk İnceleme Puanları Paylaşıldı

İlk oyunuyla tüm dünyada ses getiren, özellikle parkur mekaniği ve aksiyonuyla bolca sevilen Dying Light, ikinci oyunuyla yarın tüm oyuncularla yeniden buluşacak. Dying Light 2 Stay Human ismiyle çıkış yapacak yeni oyun hakkında beklentiler, ilk oyun sayesinde yüksek düzeydeyken bu beklentilerin ne kadar karşılanacağına yönelik fikri verecek eleştirmen puanları bugün paylaşıldı.

Kendini Mesih İlan Eden Hasan Mezarcının Su İçmek Artık Orucu Bozmayacak Paylaşımı Viral Oldu: İşte Gelen Tepkiler

Kendisini ‘İsa Mesih’ ilan eden ve zaman zaman yaptığı ilginç açıklamalarla Türkiye gündemine oturan Hasan Mezarcı, bugün yine o açıklamalardan birini yaptı. Mezarcı, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda ramazan ayı orucuyla ilgili ‘kurallarda’ yeni bir ‘düzenleme’ yaptığını duyurdu... (Gülmeden bu kadar yazabildik)