Dünyanın İlk İnteraktif Robot Barmeni Cecilla İle Tanışın: Şaka Bile Yapıyor

Günümüzde artık birçok ülkede restoranlarda robot barmenler ve garsonlar çalıştırılıyor. Restorana oturduğunuzda siparişinizin bir robot tarafından alınması ve getirilmesi her ne kadar şu an bize biraz garip gelse de robotlar oldukça büyük ilgi görüyor.

16.02.2022 02:45:49 tarihinde yayınlandı.

Günümüzde artık birçok ülkede restoranlarda robot barmenler ve garsonlar çalıştırılıyor. Restorana oturduğunuzda siparişinizin bir robot tarafından alınması ve getirilmesi her ne kadar şu an bize biraz garip gelse de robotlar oldukça büyük ilgi görüyor.

Robotlar git gide daha insansı bir hal alıyor ve gündelik yaşantımızda daha çok yer alıyor. Geliştirilmesi üç yıl süren Cecilia da hizmet sektöründeki robotlardan biri. Cecilia’yı diğer robotlardan ayıran özelliklerinden biri ise dünyanın ilk interaktif robot barmeni olması. Ancak hepsi bu değil. 

Cecilia’nın dış görünüşü bir arcade konsoluna benziyor ancak bir arcade konsolundan çok daha fazlasını yaptığı kesin. Dijital ekranında bar tezgahının arkasında boş zamanlarında gözlükleri ve bar tezgahını temizlerken gördüğümüz Cecilia, müşterilerine sadece içecek sunmuyor. Cecilia şakalarından da kimseyi mahrum bırakmıyor. The Spoon’dan bir gazeteci ondan tatlı bir kokteyl istediğinde “2011’de Bitcoin satın almak kadar tatlı değil ama bir kokteyl için yeterince tatlı” cevabıyla Cecilia’nın şakalarından nasibini aldı.

İLGİLİ HABER Boston Dynamicsin Robotu Spot, Bu Kez de Tüpraşta İşe Başladı

Geliştirilmesi üç yıl süren Cecilia şakalarını yaparken bir yandan da saatte 120 kokteyl hazırlayabiliyor. Aynı zamanda müşterilerine kokteyl önerilerinde bulunuyor, restorantın en kalabalık olduğu saatleri ve müşterin en çok tercih ettiği içkileri de analiz edebiliyor. 40 dil konuşabilen ve nakitsiz ödeme alabilen sistemiyle Cecilia umarız iş yerinde müdürlüğe kadar yükselir.


Kaynak webtekno.com

 

Ay Yüzeyinde İnsan ve Kargo Taşıyacak Araç Tanıtıldı: Geldik Gezegende Yoktunuz

İnsanlığın uzay araştırmaları hızını kesmeden devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde de uzay görevleri için ABD ordusunun, uzay araçlarının güvenliğini sağlamak için Ay yörüngesine ‘devriye gezmek’ amacıyla uydu göndermeyi planladığını aktarmıştık. Bunun yanı sıra uzay araştırmaları kapsamında birçok ülke ve şirket, önümüzdeki yıllarda Ay ve Mars’a ticari ve bilimsel amaçlı görevler düzenlemeyi planlıyor, buralarda varlığımızı sürdürmek için de koloniler kurmayı düşünüyor.

Fenerbahçeden Tüm İnternete Örnek Olacak Uygulama: Tüm Yazılar Yapay Zekâ ile İşaret Diline Çevriliyor

Türkiye’nin en büyük spor kulüplerinden birisi olan Fenerbahçe, bugün yalnızca spor kulüplerine değil, dünyada ve ülkemizdeki tüm internet platformlarına örnek olacak bir uygulamayı hayata geçirdi. Kulüp, internet sitesine işitme engelli bireyler ile arasındaki bariyeri kaldırmak için yapay zekâ destekli işaret dili çeviricisini yayınladı.

Hackerların Bilgilerinizi Ele Geçirip Geçirmediğini Öğrenebileceğiniz İnternet Sitesi: Have I Been Pwned Nasıl Kullanılır?

Günümüzde koronavirüsün etkisiyle tüm dünyanın internete ve verilere olan bağımlılığı artmışken elbette bu durum, hackerlar için de vazgeçilmez bir nimet niteliğindeydi. Öyle ki salgın her gün binlerce kişinin ölümüne yol açarken hackerlar, farklı ülkelerde hastanelerin bile sistemlerini çökertiyor, verileri ele geçiriyor ve fidye talep ediyorlardı.

Instagram, Milyonlarca Kullanıcının Dört Gözle Beklediği Özelliğini Yayınladı: Artık Gönderileri Yeniden Eskiye Görebileceğiz

En popüler sosyal medya platformlarında Instagram, sonunda kullanıcıların uzun bir süredir şikayetçi olduğu bir sorunu çözüme kavuşturuyor. Sosyal medya devi, bizim de geçtiğimiz aylarda size üzerinde çalışıldığını aktardığımız, akışın çalışma şeklini tamamen değiştirecek olan ve çok beklenen ters kronolojik görünümü geri getiren iki yeni mod eklediğini duyurdu. 

GTA Definitive Edition Mobilden Kötü Haber: 2023e Ertelendiği Öne Sürüldü

Dünyanın en popüler oyun şirketlerinden Rockstar Games ile çatı şirketi Take-Two Interactive, geçtiğimiz dönemlerde en çok da GTA: The Trilogy – Definitive Edition ile gündemdeydi. Bu özel sürüm, GTA efsanesinin çok sevilen eski oyunlarının yenilenmiş versiyonlarını oyuncularla buluşturuyordu. Ancak GTA 3, GTA Vice City ve GTA San Andreas'ı içeren bu sürüm, beklentileri karşılamaması nedeniyle tepki de çekmişti. Şimdiyse GTA: The Trilogy – Definitive Edition ile ilgili dikkat çeken bir gelişme yaşandı.