Doğrusunu Unutacaksınız: Adı Googleda En Çok Yanlış Yazılan Markalar Belli Oldu

Dünyada öyle markalar var ki adını duymadan iki gün geçmiyor. Bu markaların telaffuzlarını öğrenmek o kadar sorun olmasa da doğru yazılışlarını öğrenmek biraz zaman alabiliyor. Zira hepsi farklı ülkede oluşturulup adları da farklı dillerden alınmış markalar ve tabii ki herkesin her dilin kelime yapısını bilmesi mümkün değil.

25.02.2022 23:15:26 tarihinde yayınlandı.

Dünyada öyle markalar var ki adını duymadan iki gün geçmiyor. Bu markaların telaffuzlarını öğrenmek o kadar sorun olmasa da doğru yazılışlarını öğrenmek biraz zaman alabiliyor. Zira hepsi farklı ülkede oluşturulup adları da farklı dillerden alınmış markalar ve tabii ki herkesin her dilin kelime yapısını bilmesi mümkün değil.

İlk kısmı okurken illa ki yazılışını hep karıştırdığını bir marka aklınıza gelmiştir. Peki dünyanın kalanının en çok hangi isimlerle başı dertte? Statista tarafından paylaşılan veriler, dünyanın en çok yanlış aratılan markalarını ve insanların çoğunlukla o adları nasıl yazdığını ortaya koyuyor.

Money.co.uk’un araştırma departmanı, dünyanın en çok yanlış yazılan isimlerini istatistiğe döktü. Google’dan alınan verilerle yürütülen araştırma bu isimlerin ayda kaç kez yanlış yazıldıklarını ve hangi şekillerde yazıldıklarını da ortaya koydu. Oluşturulan grafiğin en tepesinde ise Güney Koreli otomotiv şirketi Hyundai yer aldı. Ayda 605 bin kere yanlış aranan ismin en yaygın varyasyonları “Hundai” ve “Hiundai” oldu.

İkinci sırada ise İtalyan otomobil üreticisi Lamborghini yer aldı. Adı ayda 365 bin kere yanlış yazılan şirket, asıl adından sonra en çok “Lamborgini” ve “Lambogini” adlarıyla anıldı. Yine bir İtalyan otomobil üreticisi olan Ferrari’nin adı ise ayda 123 bin kez “Ferari” olarak aratıldı.

Dördüncü sırada adını neredeyse her rap şarkısında duyduğumuz konyak markası Hennessy yer aldı. Ayda yaklaşık 95 bin kere yanlış aratılan markanın en yaygın yanlış kullanımları, “Henesy, Hennesy, Henessy” şeklinde oldu. Bira markası Heineken ise ayda 90 bin kez “Heinken” diye aratıldı.

Altıncı sırada çoğunlukla tıraş bıçağı üretimiyle bilinen ABD’li marka Gillette yer aldı. Gillette, ayda 82 bin kere aynı Hennessy gibi ikili harflerin tek yazılmasıyla arandı. Listede yer alan son araba markası ise ayda 78 bin kere “Suzki, Susuki” gibi isimlerle aranan Japon marka Suzuki oldu.

İLGİLİ HABER Zaman Yolcusu Kalmasın: Popüler Markaların Türkiyede Yayınladığı Unutulmaz Reklam Afişleri

Google’da en çok yanlış yazılarak aratılan sekizinci marka ise ABD’nin köklü dondurma markası Häagen-Dazs oldu. Listenin en şaşırtmayan üyesi olan Häagen-Dazs, ayda 59 bin kere “Haagen Daz, Haagen Dasz, Haagen Das, Haagen Daaz” gibi isimlerle anıldı.


Kaynak webtekno.com

 

Google Haritalar Artık Gitmek İstediğiniz Yerin Hava Kalitesini de Gösterecek

ABD merkezli teknoloji devi Google'ın navigasyon uygulaması Haritalar'a önemli bir yenilik geldi. Uygulamanın Android ve iOS sürümü artık belirlenen konumlardaki hava kalitesini de gösterebiliyor. Bu özelliğin kapsamını genişletmeye çalışan geliştiriciler, ilerleyen dönemlerde orman yangınları için de bilgilendirme sunmayı planlıyorlar.

YouTuber MrBeast, 456 Bin Dolar Ödüllü Gerçek Squid Game Yarışması Düzenledi

Yalnızca ana kanalı ele alındığında dünyanın en fazla abone sayısına sahip olan MrBeast (Jimmy Donaldson), bugüne kadar pek çok farklı ve bol ödüllü yarışma fikirleriyle karşımıza çıktı. Geçtiğimiz haftalardaysa kendisi, takipçilerini ve takipçisi olmayanları merak ettiren bir projeye giriştiğini gösterdi. Bu projesi, Squid Game’i gerçek hayatta yapmaktı.

Unreal Engine 5 ile Geliştirilen Büyüleyici Süper Kahraman Oyunu Heyecan Yarattı: Yeni Oyunlar Böyle mi Olacak?

Hızla gelişen teknoloji, neredeyse tüm sektörlerde büyük etki yaratıyor. Oldukça popüler olan oyun sektörü de bunlardan biri. ABD merkezli oyun devi Epic Games, geçtiğimiz günlerde yeni oyun motoru Unreal Engine 5’i resmi olarak indirmeye açmıştı. Yıllardır beklenen bu motor da hem geliştiricilerde hem de oyunseverlerde heyecan yaratmıştı.