Dark Souls 3te Tüm Oyuncuları Riske Atan Büyük Bir Güvenlik Açığı Ortaya Çıktı

Dexerto'ya göre, Dark Souls 3'te bulunan tehlikeli bir uzaktan kod yürütme (RCE) açığı, kötü niyetli bir oyuncunun bilgisayarınızın kontrolünü ele geçirmesine neden olabilir. Yalnızca çevrimiçi oyuncular için geçerli olan bu riskin Dark Souls, Dark Souls 2 ve yakında çıkacak olan Elden Ring’i de potansiyel olarak etkilemesi mümkün. 

21.02.2022 05:30:27 tarihinde yayınlandı.

Dexerto'ya göre, Dark Souls 3'te bulunan tehlikeli bir uzaktan kod yürütme (RCE) açığı, kötü niyetli bir oyuncunun bilgisayarınızın kontrolünü ele geçirmesine neden olabilir. Yalnızca çevrimiçi oyuncular için geçerli olan bu riskin Dark Souls, Dark Souls 2 ve yakında çıkacak olan Elden Ring’i de potansiyel olarak etkilemesi mümkün. 

Reddit'te R/darksouls3'te bir gönderiye göreyse şu an sadece 4 kişi RCE hack’inin nasıl çalıştığını biliyor. Bu dört kişiden ikisinin Dark Souls 3 için topluluk yapımı bir hile karşıtı mod olan Blue Sentinel geliştiricileri; diğer ikisinin ise olayın ortaya çıkmasına yardım eden kişiler olduğu bildiriliyor. 

Bu güvenlik açığı, ilk olarak The__Grim__Sleeper isimli oyuncu Twitch’te çevrimiçi yayın yaparken ortaya çıktı. Yayının sonunda oyunu çöken The__Grim__Sleeper; Microsoft’un metin okuma oluşturucusunun robotik sesinin birden oyun oynayışını eleştirmeye başlamasıyla neye uğradığını şaşırdı. Daha sonrasında ise Microsoft Powershell’in kendi kendine açılmasıyla bir bilgisayar korsanının metinden konuşma özelliğini tetikleyen bir komut dosyasını çalıştırmak için programı kullandığı anlaşıldı. 

Ancak, bu muhtemelen kötü niyetli bir bilgisayar korsanı değildi. SpeedSouls'un Discord‘undan alınmış bir ekran görüntüsüne göre, "hacker" güvenlik açığının farkındaydı ve bu sorun hakkında Dark Souls’un geliştiricisi FromSoftware ile iletişime geçmeye çalıştı. Ancak bu çabalarının görmezden gelinmesi sebebiyle hacker daha sonra bu soruna dikkat çekmek için yayıncıları hackleme yöntemini kullanmaya başladı. 

İLGİLİ HABER O Kadar da Kapalı Ülke Değilmiş: Kuzey Koreli Hackerlar Sadece 2021de 400 Milyon Dolarlık Kripto Para Çaldı

Gel gelelim ki bu sorunu önce kötü niyetli bir oyuncu keşfetmiş olsaydı, sonuç çok daha ağır olabilirdi. Kaspersky'nin belirttiği üzere en tehlikeli güvenlik açıklarından birisi olan RCE; bilgisayar korsanlarının kurbanlarının bilgisayarında kötü niyetli kod çalıştırmasına, onarılamaz hasara neden olmasına ve potansiyel olarak hassas bilgileri çalmalarına olanak tanır. 

Şimdilik sizin ve bilgisayarınızın güvenliği için yapılacabilecek en mantık şey, resmi bir düzeltme yayınlanana kadar Dark Souls'tan bir süre uzak durmak gibi duruyor.  


Kaynak webtekno.com

 

WhatsAppın Getir ve Yemeksepeti Rakibi Yeni Özelliği Ortaya Çıktı: Sipariş Verilebilecek

Dünyanın en popüler anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp için geliştirilmekte olan yeni bir özellik açığa çıktı. WhatsApp kodlarını inceleyerek yeni özellikleri ortaya çıkaran WABetainfo'nun tespit ettiği yeni özellik, WhatsApp'ın kullanıcı deneyimini büyük ölçüde değiştirecek gibi görünüyor. Peki WhatsApp'ın yeni özelliği tam olarak ne işe yarıyor?

Xiaomi, Depremleri Önceden Tahmin Edebilecek Bir Teknolojinin Patentini Aldı

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte farklı bir boyut kazanan ve özellikleri gün geçtikçe artan cihazlar, hayatımızı kolaylaştırmakla kalmayıp hayat kurtarıcı bir role de bürünmeye başladı. Daha eski telefonlarda yer alan acil çağrı özelliği; yere sert düşüldüğünü algılayıp durumunu soran ya da ambulansı arayan akıllı kol saatlerine, depremi önceden hissederek haber veren telefonlara doğru evrim geçirdi.