Daha Ne Kadar Akıllanacaklar? ‘Internet of Things’, Nesnelerin İnterneti Nedir?

Artık ne cebimizde taşıdığımız telefonlar yalnızca bir telefon, ne de mutfakta duran buzdolabı yalnızca bir buzdolabı. Hatta evimizi süpüren robot süpürge bile bir süredir öylesine ortalıkta dolanmıyor, akıllı sistemi sayesinde nerelerin temiz ya da pis olduğunu görebiliyor. Yani kullandığımız neredeyse tüm cihazlar giderek akıllanıyorlar ve ‘Internet of Things’ yani nesnelerin interneti sayesinde kendi aralarında ve bizimle iletişim kurabiliyorlar.

5.08.2022 17:15:14 tarihinde yayınlandı.

Artık ne cebimizde taşıdığımız telefonlar yalnızca bir telefon, ne de mutfakta duran buzdolabı yalnızca bir buzdolabı. Hatta evimizi süpüren robot süpürge bile bir süredir öylesine ortalıkta dolanmıyor, akıllı sistemi sayesinde nerelerin temiz ya da pis olduğunu görebiliyor. Yani kullandığımız neredeyse tüm cihazlar giderek akıllanıyorlar ve ‘Internet of Things’ yani nesnelerin interneti sayesinde kendi aralarında ve bizimle iletişim kurabiliyorlar.

‘Internet of Things’, nesnelerin interneti için 21. yüzyılın sanayi devrimi benzetmesi yapılıyor. Bu teknoloji sayesinde artık kullandığımız cihazlar kendi kendilerini yönetebiliyor ve durumlarını bizimle paylaşarak hayatımızı çok daha kolay bir hale getiriyorlar. Peki ‘Internet of Things’, nesnelerin interneti nedir, nasıl çalışıyor, şimdi güzel ama gelecekte ortaya nasıl bir tablo çıkacak gibi merak edilen soruların yanıtlarına yakından bakalım.

IoT kısaltmasıyla da anılan ‘Internet of Things’ yani Türkçesi ile nesnelerin interneti; Wi-Fi özelliğine sahip cihazların internete bağlanarak kendi aralarında ve kullanıcılarla iletişime geçmesini ifade eden bir teknolojidir. Akıllı ev sistemlerinin ve akıllı iş sistemlerinin temelinde ‘Internet of Things’ teknolojisi vardır.

‘Internet of Things’ kavramı ilk kez 1999 yılında Kevin Ashton tarafından kullanılmıştır. Ashton, bir firma için yaptığı sunum sırasında kullandığı bu kavramı; farklı iletişim protokolleri ile birbirine bağlanarak bilgi paylaşımı yapan akıllı cihazlar ağı şeklinde tanımlamıştır. 

Nesnelerin interneti kavramı ve tanımı ile 1999 yılında karşılaşsak da aslında ilk örneğini 1991 yılında Cambridge Üniversitesi’nde görebiliriz. Burada görevli akademisyenler, kahve makinesinin dolu olup olmadığını görmek için makinenin önüne eski bir kamera kurarak dakikada 3 kez bilgisayarlarına kahve makinesinin fotoğrafının gönderilmesini sağlamışlardır.

Cambridge Üniversitesi’nde 2001 yılına kadar başarıyla kullanılan bu sistem aslında tam olarak ‘Internet of Things’ teknolojisinden ne beklememiz gerektiğini de gözler önüne seriyor. Farklı amaçlarla insanlar için çalışan iki cihaz, minimum insan emeği ile maksimum verimi sunuyorlar. Elbette bu örnek, günümüz teknolojilerine göre son derece basit.

Bugün pek çok evde ve iş yerinde gördüğümüz akıllı sistemler nesnelerin interneti teknolojisi ile çalışmaktadır. Örneğin internete bağlanan bir termostat, kullanıcılar herhangi bir ayarlama yapmadan hava durumunu takip etmekte ve buna göre evin ya da iş yerinin ısısını ayarlamaktadır.

Kullanım saatlerinizi algılayarak enerji kesen akıllı prizler, giriş yapıldığını algılayarak otomatik açılan kilitler, evcil hayvanınızın beslenme rutinini öğrenerek mama ve su veren akıllı besleyiciler, belirli testleri yapabilen sağlık monitörleri, araçlarda bulunan takip sistemleri, ortak alanlarda aydınlık seviyesine göre yanan lambalar ve şu an aktif olarak kullanmakta olduğumuz benzer cihazlar, nesnelerin interneti teknolojisinin en önemli örnekleridir.

Bu örneklerin sayısını çoğaltmak mümkün. Akıllı robot süpürgenizin çöp torbasının dolu olduğunu söylemesi de ‘Internet of Things’ teknolojisidir. Şöyle düşünebilirsiniz, bir şekilde internete bağlanan ve diğer cihazlarla ya da sizinle iletişim kuran her cihaz, nesnelerin interneti teknolojisini kullanmaktadır.


Kaynak webtekno.com

 

Samsungun Yapay Zeka Teknolojisi Neonun İlk Görüntüleri

Yılın en büyük teknoloji fuarı CES 2020 için artık geri sayım başladı. Las Vegas’da düzenlenecek olan fuardaki ilgi odaklarından biri, Neon adında Samsung’un yeni yapay zeka teknolojisi olacak. Bu yeni teknolojiye dair görüntüler de elimize ulaştı. Samsung’un bu yenilikçi projesine dair küçük tanıtımlar ve reklamlarla geçtiğimiz dönemde fazlaca karşılaştık. Neon Twitter hesabından yapılan bir paylaşımda “yapay insan” olarak nitelendiren bu teknolojiye dair daha detaylı görüntüler de şimdi gün yüzüne çıktı.

Huawei, HarmonyOS 2 İşletim Sistemi Desteğini 25 Telefonuna Daha Getirdi: İşte Destekleyen Huawei ve Honor Telefonlar

HarmonyOS 2 sisteminin resmi olarak piyasaya sürülmesiyle birlikte Huawei; çok sayıda cihazı kapsayan tarihteki en büyük sistem güncelleme planını başlatmış bulunuyor. Bu yeni sistem güncellemesi sayesinde birçok eski model, yeni bir akıllı telefon gibi hissettirecek. An itibariyle 100’den fazla modelin dahil olduğu 120 milyondan daha fazla Huawei ve Honor cihazı bu güncellemeye sahip. 

8.000 Dolar, Sadece 400 Günde 5 Milyar Dolar Oldu [Shiba Inu İçerir]

Kripto para dünyasının son günlerde konuşa konuşa bitiremedikleri bir kripto para birimi var. Bu kripto para birimi, tıpkı Dogecoin gibi herhangi bir amaca hizmet etmeksizin kurulan Shiba Inu (SHIB). Geçtiğimiz günlerde ATH yapmasıyla gündeme gelen kripto para birimi şimdi, bir yatırımcıyı dolar milyarderi haline getirdi. Kim olduğu bilinmeyen yatırımcı, Ağustos 2020'den beri topladığı SHIB'lerle tarihe geçmiş durumda.

Twitterın Beğenmeme Özelliği Ortaya Çıktı: Tweetlerin Altında Böyle Görünecek

Dünyanın en popüler sosyal ağlarından bir tanesi olan Twitter, geçtiğimiz yıl küçük bir kullanıcı kitlesi ile bir test gerçekleştirmişti. Bu test kapsamında kullanıcılar, bir tweete verilen yanıtlar için beğenmeme vermiş, bu yanıt o tweet altında alt sıralara gönderilmişti. Özellikle ilgili yeni bir açıklama yapan Twitter, bu özelliğin kapsamını genişleteceğini dünya genelindeki tüm kullanıcıların bu özelliği test etmeye başlayacağını duyurdu. Özellik artık, web sürüme ek olarak iOS ve Android'de de deneyimlenebilecek.