Boston Dynamicsin Robotu Spot, Bu Kez de Tüpraşta İşe Başladı

Geçtiğimiz aylarda Hyundai, köpek şeklinde robotlarıyla bilinen Boston Dynamics’i satın almıştı. Şirkette pay sahibi olan üçüncü şirket haline gelen Hyundai, robotik parça üretip birleştireceği bir tedarik zinciri kurmayı amaçladığını da açıklamıştı ve sizlere bahsetmiştik.

16.02.2022 02:45:50 tarihinde yayınlandı.

Geçtiğimiz aylarda Hyundai, köpek şeklinde robotlarıyla bilinen Boston Dynamics’i satın almıştı. Şirkette pay sahibi olan üçüncü şirket haline gelen Hyundai, robotik parça üretip birleştireceği bir tedarik zinciri kurmayı amaçladığını da açıklamıştı ve sizlere bahsetmiştik.

Hyundai'nin satın almı gerçekleştikten sonra sevilen otonom robot Spot; otomobil üretim tesislerinde güvenlik amiri olarak işe başlamıştı. Spot, çalışma alanlarındaki terslikleri saptayarak işçilerin can güvenliğini ve fabrikanın mal güvenliğini sağlayacağı belirtilmişti. Şimdi ise bu ünlü otonom robot Tüpraş'ta iş başı yaptı.

Tüpraş, üretim sahalarında robot kullanımıyla, güvenli ve emniyetli iş ortamını desteklemeyi amaçlıyor. Riskli süreçlerde tekrarlayan işleri kolaylaştırarak, teknik ekiplerin yetkinliklerini farklı alanlarda kullanmalarına olanak tanıyor. Norveçli unicorn startup Cognite tarafından rafineriye özel sensörlerle donatılmış robotun, düzenli kontrol işlemlerini gerçekleştirmek üzere deneme çalışmaları ilk olarak İzmit Rafinerisi’nde, ardından Kırıkkale Rafinerisi’nde tamamlandı.

Saha deneme çalışmalarından elde edilen veriler ve bilgiler ışığında detaylı teknik değerlendirmeyi takiben; çeşitli sahalarda kullanım ihtiyaçları da göz önüne alınarak fizibilite çalışma çalışmaları gerçekleştirilecek. Tüpraş, yapay zeka ve robotik teknolojiler yol haritası ile alanında ilk olmayı amaçlıyor.

Otonom robotun yeni işinde yapacağı şeylerden bahsedecek olursak; Spot’un üç boyutlu modellerle desteklenen gelişmiş yönetim platformu sayesinde beklenen aksiyonlar kolayca tanımlanabiliyor. Sahalarda bulunan farklı tipte analog sayaç, seviye göstergeleri, valf açıklığı göstergeleri ve çeşitli emniyet kontrolleri robot tarafından otonom olarak yapılabiliyor. Yapay zekâ ile desteklenen kameralar sayesinde zeminde oluşabilecek herhangi bir sıvı kolaylıkla saptanıyor ve üzerindeki sensörlerle de ortamdaki gazlar tespit edilebiliyor.

İLGİLİ HABER Büyümüş de Güvenlikçi Olmuş: Hyundai, Ünlü Robot Spotu Bir Güvenlik Görevlisi Olarak Çalıştırmaya Başladı (Video)

Spot, üzerinde bulunan termal kamera sayesinde görüntülenen yerlerin sıcaklık değerlerini de bildiriyor. Alınan sıcaklık verileri işlenerek entegre veri yönetim sistemi sayesinde geriye dönük karşılaştırmalarla daha akıllı uyarılar elde edilebiliyor. Spot, ortam tarama kameralarıyla bulunduğu ortamın üç boyutlu modellerini de oluşturabiliyor. Görüntü işleme yöntemleriyle nesneler tanımlanabiliyor ve daha önceden elde edilen verilerle de karşılaştırılarak ortamda bulunmaması gereken yabancı maddeler için uyarı oluşturabiliyor. 


Kaynak webtekno.com

 

Taşınabilir PlayStation 5: 2022 Model Bir PSP’nin Nasıl Görüneceğini Ortaya Koyan Muhteşem Konsept

Japonya merkezli teknoloji devi Sony, bundan yıllar önce el konsolları üretiyor, bu ürünler peynir ekmek gibi satıyordu. Evet, PSP ve PS Vita'dan bahsediyoruz. Ancak bundan birkaç yıl önce bir açıklama yapan şirket, artık el konsolu üretmeyeceğini duyurmuştu. Aslına bakacak olursak bu doğru bir yaklaşımdı çünkü gelişen akıllı telefonlar ile bilgisayarlar, el konsollarının popülaritesini yıkmıştı. Açıkçası kimse de bu kararı eleştirmedi.

Oyuncular İçin Her Cebe Uygun 11 Klavye-Mouse-Kulaklık Seti Tavsiyesi

İyi bir oyun deneyimi yaşamak ve güçlü bir oyun performansı yakalamak için elbette bilgisayarınızın dahili donanımlarının, oynadığınız oyunu tam performansta çalıştıracak güçte olması lazım ama iyi oyuncular bilir, asıl iş bilekte biter. İyi bir klavye - kulaklık - mouse sahibi değilseniz oyun sırasında sık sık sorunlar yaşar ve her yenildiğinizde ‘kol bozuk’ gibi modası asla geçmeyen bahaneler bulmak zorunda kalırsınız.

Fortnite iPhonelara Geri Döndü! Ama Hala App Storeda Yok

ABD merkezli teknoloji devi Apple ile Epic Games, bir süredir popüler hayatta kalma oyunu Fortnite nedeniyle davalık durumda. Hatırlayanlarınız olacaktır; Epic Games'in Fortnite'a uygulama içi satın satın alma imkanı ekleyip Apple'a komisyon ödemekten kaçmaya çalışması, Apple'ı ciddi anlamda kızdırmıştı. Şirket bunun üzerine Fortnite'ın mobil uygulamasını App Store'dan kaldırdı. Oyun tutkunlarının canını sıkan davadaki yasal süreç devam ederken dikkat çeken bir gelişme yaşandı. Fortnite, an itibarıyla yeniden iPhone ve iPad'ler üzerinden erişilebilir oldu. Peki nasıl?