Birleşmiş Milletler, Yapay Zekânın Riskleri ve Kullanımı Konusunda Dünyaya Rehberlik Edecek Danışma Kurulu Kurdu!

Yapay zekâ teknolojileri her ne kadar hepimizin hayatını kolaylaştırsa da bazı riskleri beraberinde getiriyor. Dünya çapından yetkililer de gerekli önlemleri almaya çalışıyor. Birleşmiş Milletler’in (BM) son hamlesi de bunlardan biri.

29.10.2023 18:15:09 tarihinde yayınlandı.

Yapay zekâ teknolojileri her ne kadar hepimizin hayatını kolaylaştırsa da bazı riskleri beraberinde getiriyor. Dünya çapından yetkililer de gerekli önlemleri almaya çalışıyor. Birleşmiş Milletler’in (BM) son hamlesi de bunlardan biri.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres, yaptığı açıklamada BM’nin 39 üyeli bir danışma organı kurduğunu duyurdu. Kurul, yapay zekânın riskleri ve yönetimi gibi konularda dünyaya rehberlik edecek.

BM’nin yeni danışma organı, dünyanın dört bir yanından teknoloji yöneticileri, hükûmet yetkilileri ve akademisyenleri içeriyor. Guterres de yapay zekânın insanlığa faydalarının en üst düzeye çıkarılması ve risklerin kontrol altına alınıp azaltılması için böyle bir hamle yaptıklarını ifade ediyor.

Kurulda, ChatGPT’nin arkasındaki şirket OpenAI’ın baş teknoloji sorumlusu Mira Murati, Sony CTO’su Hiroaki Kitano, Google yöneticisi James Manyika, Microsoft’un yapay zekâ sorumlusu Natasha Crampton gibi teknoloji devlerinden temsilciler var. Bunlara ek olarak farklı kıtalardan birçok ülkeden hükûmet yetkilileri ve Cambridge, Stanford, Tokyo Üniversitesi de dahil önde gelen okullardan profesörler ve akademisyenler bulunuyor.

İLGİLİ HABER ChatGPT ve Bard Gibi Sohbet Botlarının, Kullanıcı Profilleri Oluşturup Kişisel Verileri Topladığı Ortaya Çıktı!

Danışma kurulunun öncelikleri arasında riskler ve zorluklar konusunda küresel fikir birliği oluşturmak, yapay zekânın sürdürülebilir kalkınma hedeflerini karşılayacak şekilde kullanılmasını sağlamak ve bu teknolojilerin yönetimi konusunda küresel iş birliğini güçlendirmek gibi şeyler yer alıyor.


Kaynak webtekno.com

 

Türkiyeye de Gelmesi Beklenen Redmi Note 12T Pro Duyuruldu

Xiaomi bünyesinde faaliyet gösteren akıllı telefon markası Redmi, bugün en yeni orta segment telefonu Note 12T Pro’yu belli özelliklerini paylaşarak duyurdu. Şirketin yeni telefonu henüz açıklanmayan bir tarihte piyasaya sürülecek.

Letgo’da Sahte İlanlar Açan ‘Samimi Dolandırıcının’ Yazışmaları Açığa Çıktı: Kaç Para Kaldırdığını da Söylemiş!

İhtiyaçlarınızı karşılamak için ikinci el ürünlerin satıldığı pazaryeri uygulamalarını kullanıyor musunuz? Şüphesiz bu alandaki en popüler uygulama Letgo, her ne kadar aradığınızı bulmaya yardımcı olsa da bazı fırsatçılar, pek çok site ve uygulama gibi Letgo’yu da dolandırıcılık için mesken tutmuşlar…

Elon Musktan Aynı Anda Hem Beğeni Hem de Tepki Toplayan Aşı Karikatürü

Yaptığı her açıklama ile gündeme oturan milyarder iş insanı Elon Musk, yine çok konuşulacak bir paylaşımda bulundu. Koronavirüs pandemisine pek de inanmadığını söyleyen Musk, katıldığı bir podcast yayınından sonra dikkat çeken bir paylaşım yaptı. Musk'ın Twitter'da yaptığı paylaşım, hem tepki hem de destek gördü.