Bilim Kurgu Gerçek Oluyor: NASA, Asteroidlerin Dünyayı Çarpmasını Engellemek İçin Kasımda Uzaya Bir Araç Fırlatıyor

Johns Hopkins Üniversitesi Uygulamalı Fizik Laboratuvarı ve NASA’nın iş birliği içerisinde yürütmekte olduğu asteroid savunma sistemi ‘Çifte Asteroid Yön Değiştirme Sistemi’ (DART) projesi kapsamında araştırma ve gözlem çalışmaları devam ediyor. DART; Dünya’yı, yakınından geçen ve tehlike arz eden olası asteroid çarpmalarından korumayı hedefliyor. 

23.02.2022 12:45:17 tarihinde yayınlandı.

Johns Hopkins Üniversitesi Uygulamalı Fizik Laboratuvarı ve NASA’nın iş birliği içerisinde yürütmekte olduğu asteroid savunma sistemi ‘Çifte Asteroid Yön Değiştirme Sistemi’ (DART) projesi kapsamında araştırma ve gözlem çalışmaları devam ediyor. DART; Dünya’yı, yakınından geçen ve tehlike arz eden olası asteroid çarpmalarından korumayı hedefliyor. 

DART misyonu çerçevesinde NASA, son yaptığı açıklamada dünyanın yörüngesine yakın bir konumda seyreden bir asteroidle planlanmış kontrollü bir çarpışma gerçekleştirmek adına yeni bir uzay aracı fırlatılacağını duyurdu. Bu fırlatma ile gök cisimlerine karşı savunma sistemi DART ilk kez test edilmiş olacak. 

NASA’nın, söz konusu asteroid’in 2003 senesinde Dünya'ya 6 milyon kilometre uzaktan geçmesiyle birlikte başlatıldığını aktardığı DART projesinde ilk fırlatma; 23 Kasım tarihinde, sahibinin Elon Musk’ın olduğu SpaceX şirketinin Falcon 9 roketiyle gerçekleşecek. Roket, California’da bulunan Vandenberg Uzay Kuvvetleri Üssü’nden uzaya gönderilecek. Gezegen savunmasında bir ilk olacak olan projeyle birlikte DART uzay mekiğinin, 2022 yılında Dünya’nın 11 milyon kilometre uzağından geçecek olan Didymos asteroid ikilisinin merkezinki Didymos A asteroidinin yörüngesinde bulunan Didymos B’ye çarparak asteroidin yörüngesinde yüzde 1’lik bir değişim yaratması hedefleniyor. 

NASA’da DART program bilimcisi olarak görev yapan Tom Statler, konuya dair yaptığı açıklamada "Gökbilimciler, asteroidin yörüngesinin ne kadar değiştiğini belirlemek için çarpışmadan önce ve sonra dünya tabanlı teleskoplardan gelen gözlemleri karşılaştırabilecekler. Bu bize asteroidin saptırma çabamıza nasıl tepki verdiğini anlatacak anahtar bir ölçüm olacak." ifadelerini kullandı. 

NASA, Dünya’nın 5 milyon kilometre mesafesinden geçen ve en az 140 metre çapında olan bütün göktaşlarını ‘tehlikeli’ olarak sınıflandırıyor. 

NASA’nın savunma görevinde çalışan Lindley Johnson ise, daha önce National Geographic’e yaptığı bir açıklamada, dünya için şu an tehdit oluşturduğu bilinen 2 bin 78 adet asteroid olduğunu belirterek "Uzayda yüzbinlerce asteroid var, biz daha yakından takip etmemiz gerekenleri belirlemeye çalışıyoruz" şeklinde konuşmuştu. 


Kaynak webtekno.com

 

Amazon Ormanlarını NFTler Kurtarabilir: Satılan Varlıklar Ormanlık Alanların Korunmasını Finanse Edecek

İnternette bulunan benzersiz varlıkların blok zincirine işlenerek dijital olarak sertifikalandırılmasını sağlayan NFT’ler (non-fungible token) kripto para birimleri ile birlikte popülerliğini hız kesmeden artırıyor. Birçok insan, şirket hatta ülke de önümüzdeki yıllarda oldukça yaygın olması beklenen bu teknolojilere yatırımlar yapmaya çalışıyor.

Göz Sıvısından Hastalık Tespit Eden Yapay Zekâ Geliştirildi

Son dönemlerde hemen her alanda karşımıza çıkan yapay zekâ, bilim insanlarının da yakın takibinde. Bu bağlamda; bugüne kadar cevaplanamayan soruları yanıtlamak, hastalıkları tespit etmek ve ilaç geliştirmek gibi pek çok konuda yapay zekâdan faydalanılmaya başladı. Hatta yeni bir uygulama ile diyabetin, 10 saniyelik ses kaydı ile tespit edilmesi de sağlandı.

BiTaksi ve Mastercard’dan Dünyada Bir İlk: BiTaksiPOSla Sürücülerin Telefonu POS Cihazı Görevi Görecek

Son yıllarda dünyada birçok sektör, ödeme konusunda kendine uygun yeni yöntemler geliştirmekte. Bu evrimden en çok etkilenen sektörlerden biri de ulaşım. Daha önce birçok ulaşım hizmeti, genelde uygulamalarla kullanıcılarına çeşitli ödeme kolaylıkları sağlamıştı. Şimdi bahsedeceğimiz yenilik ise “daha ne kadar kolay olabilir ki?” dedirtecek cinsten.