Bilgisayar Sürücülerinizi Güncellemeye Yarayan SlimDrivers Nedir, Nasıl Kullanılır, Güvenli mi?

Farkında olmasanız bile Windows işletim sistemine sahip bilgisayarınızın sağlıklı bir şekilde çalışması için pek çok farklı sürücüye sahipsiniz. Sürücülerin yalnızca yüklü olması yeterli değil. Söz konusu sürücülerin aynı zamanda üretici firma tarafından yayınlanan güncellemeleri de almaları gerekir. Eğer bu güncellemeleri takip ederek elle yüklemiyorsanız SlimDrivers gibi bir üçüncü taraf yazılım kullanabilirsiniz. 

14.05.2022 00:30:18 tarihinde yayınlandı.

Farkında olmasanız bile Windows işletim sistemine sahip bilgisayarınızın sağlıklı bir şekilde çalışması için pek çok farklı sürücüye sahipsiniz. Sürücülerin yalnızca yüklü olması yeterli değil. Söz konusu sürücülerin aynı zamanda üretici firma tarafından yayınlanan güncellemeleri de almaları gerekir. Eğer bu güncellemeleri takip ederek elle yüklemiyorsanız SlimDrivers gibi bir üçüncü taraf yazılım kullanabilirsiniz. 

SlimDrivers ve benzeri yazılımlar, kullanıcıları sürücü peşinde koşma zahmetinden kurtarır. Yazılımı kurduktan sonra gelen güncellemeleri otomatik olarak alır ve yüklersiniz. Ancak SlimDrivers gibi yazılımlar bazen doğru olmayan sürümleri indirdikleri için her zaman tam anlamıyla güvenli olarak kabul edilmez. Gelin SlimDrivers nedir, nasıl kullanılır gibi merak edilen soruları yakından inceleyelim ve güvenli mi sorusunun yanıtını arayalım.

Slimware Utilities tarafından geliştirilen ve yayınlanan SlimDrivers, Windows işletim sistemine sahip bilgisayarınızdaki sürücüleri otomatik olarak güncelleyen ve sürücüleri kontrol etmenizi sağlayan üçüncü taraf bir yazılımdır. Windows ya da sürücü üreticileri tarafından geliştirilmiş bir yazılım olmadığı için üçüncü taraf yazılım olarak kabul edilir. 

SlimDrivers otomatik sürücü güncelleme yazılımı, kullanıcılarına bulut teknolojisi kullanarak sahip oldukları sürücüleri otomatik olarak yükleme imkanı sunar. Bu yazılımı kullanarak yaptığınız sürücü taraması sonunda sürücü hatalarını tespit edip düzeltebilir, son sürümlere ulaşabilir ve son yayınlanan güncellemeleri yükleyebilirsiniz. Düşük dosya boyutuna sahip olması ise SlimDrivers yazılımının diğer bir avantajı.

SlimDrivers otomatik sürücü güncelleme uygulamasını kurduktan sonra tarama bilgilerini özelleştirdiğiniz zaman karşınıza Windows işletim sistemine sahip bilgisayarınızda yüklü olan sürücülerin son sürümleri ve varsa güncellemeleri çıkıyor. Bulut sistemi üzerinden bu güncellemeleri bulan yazılım, tek tıkla tüm bu güncellemeleri yüklemenizi sağlıyor.

SlimDrivers yazılımı, basit ve kullanıcı dostu bir arayüze sahip. Ana tip sürücülerin tümünü bulut teknolojisini kullanarak bulan yazılım, son sürümleri ve güncellemeleri bulmakla kalmıyor; aynı zamanda bilgisayarınızda yüklü olan sürücülerde bir hata varsa bunları da kontrol ederek düzeltmenizi sağlıyor. 1 MB’dan bile daha düşük bir dosya boyutuna sahip olduğu için tüm bilgisayarlarda rahatça kullanılabilir.

Yukarıda verdiğimiz bağlantı üzerinden SlimDrivers yükleme dosyasını indirdikten sonra üzerine çift tıklayarak çalıştırın. Kullanıcı sözleşmesini kabul etmek için I Agree butonuna, yükleme işlemini başlatmak için de Accept & Install butonuna tıklayın. Birkaç dakika sürebilen yükleme işlemi sonrası Finish butonuna tıklayın. 

SlimDrivers yazılımını yükledikten sonra çalıştırın ve üst araç çubuğunda bulunan Options seçeneğine tıklayın. Bu sekmede karşınıza, SlimDrivers tarafından yapılan sürücü taramasını özelleştirebileceğiniz seçenekler çıkacak. Windows işletim sistemine sahip bilgisayarınızda yüklü olan sürücü özelliklerine göre bu seçenekleri özelleştirebilirsiniz.

SlimDrivers tarafından yapılan sürücü tarama seçeneklerini özelleştirdikten sonra ana sayfayı açın ve Start Scan butonuna tıklayın. Bilgisayarınızda yüklü olan sürücü yoğunluğuna bağlı olarak değişen bir süre sonunda SlimDrivers taraması tamamlanacak ve karşınıza sürücü güncellemeleri çıkacak. 

SlimDrivers tarama işlemi sonrası karşınıza, eğer varsa, bilgisayarınızda yüklü olan sürücülere ait son sürümler ve güncellemeler çıkacak. Güncellemenin yanında bulunan Download Update yazısına tıklayarak söz konusu güncellemeyi yükleyebilirsiniz. Bu şekilde bilgisayarınızda yüklü olan sürücülere ait tüm güncellemeleri yükledikten sonra SlimDrivers sayfasını kapatabilirsiniz. 


Kaynak webtekno.com

 

Kripto Para Borsası ‘Bitrota’nın Kurucusunun 1 Milyar TL’ye Yakın Parayla Kayıplara Karıştığı İddia Edildi

Türkiye’de özellikle 2020 yılının sonundan itibaren yükselişe geçen piyasanın etkisiyle kripto paraya olan ilgi kısa sürede patlamıştı. Fakat sektörün bu kadar popülerleşmesi, beraberinde hem Türkiye’de hem dünyada farklı farklı dolandırıcılık yöntemleri ortaya çıkarmıştı. Türkiye’de bunun en büyük örneğini Thodex ile görmüş, ilerleyen zamanlarda ise Vebitcoin ve Sistemcoin gibi yapılarla da karşılaşmıştık.

Google Mesajlar Güncellendi: iMessage Tepkilerini Görme, Silinebilir Mesajlar ve Dahası

ABD merkezli teknoloji devi Google, Android kullanıcılarına sunduğu Mesajlar uygulamasını güncelledi. Bu güncelleme ile Android ile iOS ekosistemleri arasında önemli bir kontakt kurulmuş oldu. Öyle ki Android'de Mesajlar uygulamarını kullanan tüketiciler artık, iPhone'lardan gönderilen tepkileri emoji olarak görüntüleyebilecekler. Bu özellik, şu an için yalnızca Android kullanıcıları arasında deneyimlenebiliyordu.

Apple’ın “Evinizi iPhone’a Dönüştürmesi Muhtemel” Yeni İşletim Sistemi Bir Kez Daha Ortaya Çıktı

ABD merkezli teknoloji devi Apple, Haziran 2021'de gerçekleştirdiği WWDC etkinliğinden bir süre önce, homeOS isimli bir işletim sistemi ile gündeme gelmişti. Bu işletim sistemi, iddialara ve edinilen bilgilere göre akıllı ev sistemlerinde kullanılmak üzere tasarlanıyordu. Zaten bu bilgiyi işletim sisteminin isminden anlamak da mümkündü. Ancak WWDC 2021'de beklenen olmadı. Apple, homeOS kelimesinden de bu işletim sisteminden de hiçbir şekilde bahsetmedi.