Ayın "Dünyanın Parçası" Olduğunu Gösteren En Somut Kanıt Bulundu

Dünya’mızın uydusu Ay’ın aslında Dünya’dan devasa bir çarpışma sonucunda kopan bir parça olduğu teorisi, Ay’ın oluşumu hakkında en fazla kabul gören teorilerin başında geliyor. Bugüne kadar bu teoriyi destekleyen birçok keşfe de imza atılmıştı. Fakat geçtiğimiz günlerde yapılan bir keşif, teorinin neredeyse en büyük kanıtı oldu.

12.08.2022 15:45:14 tarihinde yayınlandı.

Dünya’mızın uydusu Ay’ın aslında Dünya’dan devasa bir çarpışma sonucunda kopan bir parça olduğu teorisi, Ay’ın oluşumu hakkında en fazla kabul gören teorilerin başında geliyor. Bugüne kadar bu teoriyi destekleyen birçok keşfe de imza atılmıştı. Fakat geçtiğimiz günlerde yapılan bir keşif, teorinin neredeyse en büyük kanıtı oldu.

İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü’nden Patrizia Will, doktora araştırması sırasında NASA’nın Antarktika’dan topladığı Ay taşlarında şaşırtıcı bir şeye rastladı. Patrizia, kayaların içinde helyum ve neonun varlığına dair iz yakaladı. Altı ay taşında bulunan bu iki gaz, Ay’ın Dünya’nın bir parçası olduğuna işaret ediyordu.

Ay taşları, magmanın ayın içinden fışkırması ve ardından hızla soğumasıyla oluşan bazalt isimli volkanik kayalardan oluşuyor. Bu soğuma işlemi, Güneş gazlarının kimyasal imzalarını koruyan numuneler içinde ‘ay camı’ parçacıkları oluşmasını sağladı. Bazalt oluştuktan sonra bu cam, kendisini koruyan kaya katmanlarıyla sarıldı. Sonuç olarak gaz içeride sıkıştı.

Dev bir çarpışma sonucunda Dünya’dan kopan parçalarla Ay’ın meydana geldiği teorisi, bu çalışmayla desteklendi. Bu teorinin bir versiyonuna göre Dünya, 4,5 milyar yıl önce, oluşumunun 60 milyon yıl sonrasında, Theia adlı bir ‘öngezegen’ ile çarpıştı. Bu teoriyi destekleyen keşiflerden birisi de Ay’ın manto kayalarının, Dünya’dakine benzer bir bileşime sahip olmasının keşfiydi.

İLGİLİ HABER Bu Hafta Gerçekleşecek Perseid Meteor Yağmuru Adeta Gecelerimizi Aydınlatacak: Peki Türkiye'de Görülecek mi?


Kaynak webtekno.com

 

İstediğiniz Yayıncıya Ücretsiz Abone Olun: Twitch ile Amazon Prime Gaming Hesabı Nasıl Birleştirilir?

Amazon Prime, Türk kullanıcılarına sunduğu 30 gün ücretsiz deneme sürümü ve aylık 7,90 TL fiyatı ile oldukça dikkat çekti. Prime abonesi olarak elde edilen Amazon Prime Video, Amazon Prime Gaming gibi servislerden yararlanma imkanı da bir hayli cezbedici. Amazon Prime Gaming ile yalnızca indirimli ya da ücretsiz oyun ögelerine ulaşmıyor, aynı zamanda Twitch kanallarına ücretsiz abonelik sahibi olabiliyorsunuz.

LoL’ün Efendisiz Suikastçısı Akali’nin CTleri, Tüm Yetenekleri, Güçlü ve Zayıf Özellikleri

Akali alışması oldukça güç bir karakter. Gerek mekaniksel anlamda, gerek yetenek kullanımı anlamında Akali bir hayli tecrübe gerektiren bir karakter. Özellikle erken safhada yaşadığı zorluklar bu durumu daha da arttırıyor. Fakat oyun orta safhalara ulaşmaya başladığı andan itibaren Akali’de gücünü göstermeye başlıyor. Karakter ne kadar oynaması zor olsa da oyun geç safhalara ulaştığında hasarı bir şekilde karakterin işe yaramasını sağlıyor.

Tartışma Yaratan İçi Boş Baklava Satışı Sosyal Medyanın Gündeminde: İşte Gelen Tepkiler

Ülkemiz son birkaç aydır ekonomik çalkantılarla dolu kötü bir zamandan geçiyor. Kurdaki yükseliş sonrası artan maliyetler ve ülkeyi etkisi altına alan yüksek enflasyon zinciri sebebiyle elektrik ve doğalgazdan ekmeğe, benzinden mazota kadar hayatın her alanında etkisini derinden hissettiren zamlar derken, büyük bir geçim zorluğu kendini göstermiş durumda.

Dünyanın En Büyük Kripto Para Borsaları, Rus Kullanıcılara Engel Getirmeyeceklerini Duyurdu: Masum İnsanların Zarar Görmesini İstemiyoruz

Rusya’nın Ukrayna’ya resmen savaş ilan etmesinin ardından dünya çapından birçok insan, Ukrayna’ya maddi ve manevi yardımlar yapmaya başlamıştı. Kripto para bağışları da yapılan bağışlar arasında yer alıyordu. Biz de geçtiğimiz günlerde sizlerle paylaştığımız bir haberde Ukrayna’ya yapılan kripto para yardımlarının farklı para birimleri ile 12.7 milyon dolara ulaştığını aktarmıştık.