Avustralyanın Yeni Süper Bilgisayarı, Bir Süpernova Kalıntılarını Ortaya Çıkardı

İnsanlık olarak elimizdeki veri işleme gücü biz sıradan kullanıcılara muazzam büyüklükte gibi gelse de, büyük ölçekli çalışmalar için yeterince güçlü sistemlere henüz sahip değiliz. Neyse ki süper bilgisayarlar bu eksiklikleri kapatmak için olanca güçleriyle karşımıza çıkmaya hazırlanıyorlar. 

12.08.2022 15:45:15 tarihinde yayınlandı.

İnsanlık olarak elimizdeki veri işleme gücü biz sıradan kullanıcılara muazzam büyüklükte gibi gelse de, büyük ölçekli çalışmalar için yeterince güçlü sistemlere henüz sahip değiliz. Neyse ki süper bilgisayarlar bu eksiklikleri kapatmak için olanca güçleriyle karşımıza çıkmaya hazırlanıyorlar. 

Pek çok ülke süper bilgisayar teknolojisine yatırım yapıyor. Bu ülkelerin en sonuncusu ise Avustralya. Ülkenin yeni süperbilgisayarı aktif hale geldikten çok kısa bir süre sonra nefes kesici bir görselle karşımıza çıkmayı ve adından söz ettirmeyi başardı.

Avustralya'nın ASKAP adlı yeni nesil radyo teleskobu, muazzam büyüklükte veri topluyor. Bu verinin işlenmesi için de büyük bir işlem gücü gerekiyor. Bu işlem gücünü sağlayabilecek kaynak olarak ise süper bilgisayarlar gösteriliyor.

Pawsey Süperbilgisayar Araştırma Merkezi de bu noktada dahil oluyor. Setonix adlı yeni geliştirdikleri süper bilgisayar, bu verileri işleyerek daha ilk 24 saatlik çalışmasında bir süpernovanın kalıntılarına ait görkemli bir görsel ortaya çıkarmayı başardı.

Görselde yer alan kozmik cisim aslında G261.9+5.5 adı verilen bir süpernova kalıntısı. Bir milyon yıldan daha yaşlı olduğu düşünülen bu yapı gezegenimizden 10 ila 15 bin ışık yılı arası bir mesafede yer alıyor. Süpernova kalıntıları, yıldızların patlaması sonrası sonik dalgalar ve yıldızdan saçılan parçalar nedeniyle sıkışan malzemenin füzyona uğraması ısınması ile oluşuyor. Ayrıca manyetik alanlarda da bozulmalar yaratıyor. Bu süpernova kalıntısı da bu verilerin derlenmesi ile oluşturuldu.

İLGİLİ HABER Üşenmedik, Kafa Yorduk: Ay'da veya Diğer Gezegenlerin Birinde Mangal Yakabilmek Mümkün mü?


Kaynak webtekno.com

 

Uzaktan İlişkinin Zirvesi: Bir Saniye Bile Yüz Yüze Görüşmeyen Çift, Zoom Üzerinden Evlendi

Koronavirüs salgınının bizi uzunca bir süre sevdiklerimizden uzaklaştırdığı bir gerçek. Fakat bu dönem içinde doğan uzaktan ilişkiler de olmadı değil. Bu uzaktan ilişkilerin bir örneğiyse artık uzaktan ilişki konusunda zirveye oturmuş durumda. Bir Facebook grubu sayesinde tanışan İngiliz Ayşe ve Amerikan Darrin, bugüne kadar hiç yüz yüze buluşmadılar ve Zoom üzerinden evlendiler.

Instagrama Gelecek Yeni Özellikler Açıklandı: Profil Sayfasındaki Paylaşımların Yeri Değiştirilebilecek

Dünyanın en popüler çevrimiçi fotoğraf ve kısa video paylaşım platformu Instagram'ın yeni bir özellik üzerinde çalıştığı açığa çıktı. Mobil uygulamalarla ilgili yaptığı sızıntılarla bilinen bağımsız geliştirici Alessandro Paluzzi tarafından ortaya çıkarılan yeni özellik, kullanıcıların profil sayfalarındaki paylaşımları diledikleri gibi düzenleyebilmelerine imkan tanıyor. Peki bu özellik tam olarak nasıl çalışacak?

Activision Blizzard ve Epic Games, Rusyada Oyun Satışlarını Durdurdu

Activision Blizzard, büyüyen Rusya'da iş yapmayı bırakan oyun şirketleri listesine katılıyor. Ocak ayında Activision Blizzard'ı satın alma planlarını açıklayan Microsoft, ürün ve hizmetlerinin Rusya ve Belarus'ta satışlarını yasaklamak için harekete geçti.  

Samsungun Rulo Şeklinde Katlanan Gizemli Telefonuna Ait Patent Ortaya Çıktı: Z Serisinin Yeni Üyesi Olabilir

Geçtiğimiz günlerde Samsung’la ilgili bomba gibi bir iddia ortaya atılmıştı. Akıllı telefonlar hakkında sızıntılar yapan bir kaynak, Twitter hesabı üzerinden Samsung’un Galaxy A serisine uygun fiyatlı ve katlanabilir akıllı telefon ekleyeceğini iddia etmişti. Bugün ortaya çıkan iddialarda ise Samsung’un Z serisine yeni bir üye ekleyeceği konuşuluyor.

LoL’ün Deli Bozuk Süvarisi Kled’in Sahip Olduğu En İyi Rünler

League of Legends (LoL), kendi evreninde birçok güçlü karakter ile karşımıza çıkıyor. Tabii ki hikayeye göre güçlü olan ve oyun içerisinde güçlü olan karakterler birbirlerinden farklılık gösteriyor. Neticede League of Legends tek kişilik bir oyun değil. Bu yüzden karakterlerin gücünde oyuncunun o karakteri nasıl oynadığı, hangi rünleri kullandığı gibi faktörler oyun gidişatını olumlu veya olumsuz yönde etkileyebiliyor. Sonuç olarak işin sonucunu takım oyununun ne kadar iyi olduğu belirlese de, koridor safhasından elinizden geleni yapmak da önemli...