Avrupa Birliği, Rusyadaki Kripto Para Hizmetlerini Yasaklama Kararı Aldı

Kripto para birimlerinin gün geçtikçe daha da yaygınlaştığı ve dünya çapından birçok insan tarafından benimsenmeye başlandığı artık bilinen bir gerçek. Durum böyle olunca ülkelerde yaşanan olaylar da geleceğin teknolojileri olarak görülen bu para birimleri ile ilgili yeni haberlerin çıkmasına neden oluyor.

10.04.2022 02:45:16 tarihinde yayınlandı.

Kripto para birimlerinin gün geçtikçe daha da yaygınlaştığı ve dünya çapından birçok insan tarafından benimsenmeye başlandığı artık bilinen bir gerçek. Durum böyle olunca ülkelerde yaşanan olaylar da geleceğin teknolojileri olarak görülen bu para birimleri ile ilgili yeni haberlerin çıkmasına neden oluyor.

Bilindiği üzere Rusya, şubat ayının sonlarına doğru Ukrayna’ya askeri harekat düzenlemeye başlamış ve tüm dünyanın gündemine oturmuştu. Bunun ardından da birçok ülke ve şirketten Rusya’ya yönelik yaptırımlar gelmişti. İşte bunun ardından kripto paraların da burada devreye girebileceği, Rusların yaptırımlardan kaçmak için bu para birimlerine yönelebileceği ifade edilmişti. Şimdi de bu konu hakkında Avrupa Birliği’nden hamle geldi.

Gelen haberlere göre geçtiğimiz haftalarda özel kripto para birimlerine kısıtlamalar getiren Avrupa Birliği, Ukrayna’yı işgal eden Rusya’ya yönelik yeni yaptırımlarını açıkladı. Belli boşlukları kapatmak için alındığı belirtilen bu kararlar arasında Ruslara yüksek değerli kripto para hizmetlerinin yasaklanması da bulunuyordu.

Açıklamalarda yaptırım paketinde yer alan bu kararın, Rusların diğer yaptırımlardan kaçmak için paralarını kripto cüzdanları yardımıyla yurtdışına taşıma ihtimali nedeniyle oluşan endişelerden dolayı alındığı ifade edildi. Bu da Avrupa Birliği merkezli tüm kripto para borsalarının ve cüzdanlarının ülkede yasaklanacağını gösterdi.

İLGİLİ HABER Binance, 3 Kripto Para Birimini Alım-Satıma Kapatıyor: İşte Yatırımcıların Yapması Gerekenler

AB’nin ülkeye yönelik beşinci yaptırım paketi olan bu kararlarda ayrıca, Rusya’daki bankacılık sektörünün %23’ünü oluşturan dört bankaya işlem yasağı geldiği de aktarıldı. Yetkililer de kararlarla ilgili yaptıkları açıklamada, “Rus ekonomisini derinden etkileyecek bu yaptırımlar, Kremlin’in üzerindeki ekonomik baskıyı artırmaya katkıda bulunacak ve işgalin finanse edilmesini sekteye uğratacak” ifadelerini kullandı.


Kaynak webtekno.com

 

Biraz Daha Zorlarsak Olacak: Venüste Yaşam İzi İhtimalini Güçlendiren Yeni Bir Keşif Yapıldı

Gelişen teknolojiyle birlikte uzaydaki farklı gezegenleri inceleme ve onlar hakkında bilgi edinme şansımız oldu. Fakat bu gezegenlere yolculuk yapma imkânımız maalesef günümüz şartlarıyla pek de mümkün değil. Dünyamız kadar yaşama elverişli farklı bir gezegen de henüz gündemimizde olmadığından bunun bir kayıp olup olmadığı tartışma konusu olarak kenarda dursun.

Google, Yazdığınız Bir Şeyi Aşırı Gerçekçi Fotoğraflara Dönüştüren Yapay Zekasını Tanıttı: İşte Hayran Kalacağınız Eserler

ABD merkezli teknoloji devi Google, yapay zekanın sınırlarını zorladığı yeni teknolojisi Imagen'ı duyurdu. Bir metni görüntüye dönüştürmeye yarayan Imagen, bu özelliği sayesinde benzersiz görüntülerin otomatik olarak oluşturulmasını sağlıyor. Imagen'ın kullanılabilmesi için gerekli olan tek şey ise anlaşılır bir metin yazmak.

Bilim İnsanları, Dünya Dışı Gezegenleri Keşfedecek Yeni Kişiler Arıyor: Siz de Katılabilirsiniz (Şart Yok)

Hemen hemen her gün önünüze düşen uzay haberleri ya da seyretmeyi sevdiğiniz bilim-kurgu filmleri, her ne kadar gerçeklerden uzak olsa da kendinize ait gezegen bulup Dünya ötesi bir yolculuk gerçekleştirmenin hayalini kurdurmuş olabilir. Şehir değiştirmek için bile ceplerimizi yoklamak zorunda kalırken bu yolculuk gerçekten uzağa daha yakın fakat gezegen bulmanız mümkün olabilir.