Astronotlar Uzayda Ameliyat Olabilecek! İşte "Nasıl?" Sorusunun Devrimsel Yanıtı...

Uzay ortamında insan yaşamının nasıl sürdürülebileceği konusunda ufuk açıcı pek çok araştırmanın gerçekleştiği Uluslararası Uzay İstasyonu, yakında devrim niteliğinde operasyonlara da yer verecek. Nebraska Üniversitesi mühendisleri tarafından geliştirilen ‘MIRA’ isimli otonom robot, astronotların uzayda cerrahi operasyonlara girebilmesini sağlayacak.

4.08.2022 21:30:23 tarihinde yayınlandı.

Uzay ortamında insan yaşamının nasıl sürdürülebileceği konusunda ufuk açıcı pek çok araştırmanın gerçekleştiği Uluslararası Uzay İstasyonu, yakında devrim niteliğinde operasyonlara da yer verecek. Nebraska Üniversitesi mühendisleri tarafından geliştirilen ‘MIRA’ isimli otonom robot, astronotların uzayda cerrahi operasyonlara girebilmesini sağlayacak.

Şu anda geliştirilme süreci devam eden MIRA, uzay istasyonundaki ilk test görevini 2024 yılında gerçekleştirecek. Robotun testi ve geliştirilmesi, ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) üniversiteye sunduğu 100 bin dolarlık ödül ile gerçekleştirilecek. Peki robot, bugüne kadar neler başardı ve neleri mümkün kılacak?

MIRA, uzayda cerrahi operasyonları mümkün kılacak iki temel avantaja sahip. Bunlardan ilki, vücutta açılacak sadece küçük bir kesikden operasyonları mümkün kılacak olması. Böylece cerrahlar, karın ameliyatı gibi operasyonları en minimal düzeyde hasar oluşturarak gerçekleştirecek. İkinci avantaj ise elbette robotun ihtiyaç halinde cerrahlar tarafından uzaktan kontrol edilebiliyor olması. Bu sayede cerrahlar, binlerce kilometre uzaklarındaki astronotlara cerrahi müdahale gerçekleştirebilecek. Bu kapsamda yaralı astronotlar tedavi edilebilecek, vücuda saplanan şarapnelin çıkarılması gibi operasyonlar mümkün olabilecek.

Robot, bugüne kadar yapılan testlerde de oldukça başarılı sonuçlar verdi. Öyle ki emekli NASA astronotu Clayton Anderson, daha önce robotu üniversiteden 1.448 kilometre uzaklıktayken kontrol etmeyi başardı.

Mühendislerin bundan sonraki en temel hedefiyse robotu tam otonom hale getirmek olacak. Şu anda otonom olmayan robot, geliştirilmekte olan yapay zekâ ile bu özelliğe kavuşacak. Öyle ki astoronotlar, gelecekte sadece tek bir tuşa basarak operasyonu başlatacak ve robot kendi kendine operasyon gerçekleştirecek.

İLGİLİ HABER Ay Yüzeyinde Gördüğümüz Büyük Kara Lekeler Aslında Ne? (Hayır, Krater Değil!)


Kaynak webtekno.com

 

Resmi Uygulamasına Göre Farklı Özellikler Sunan WhatsApp Plus Nedir, Kullanması Güvenli mi?

Meta, eski adıyla Facebook şirketinin mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp, adı sık sık skandallarla anılsa ve pek güvenilmese bile yine de dünyanın en popüler mesajlaşma uygulaması olarak kullanılmaya devam ediyor. Pek çok uygulama için olduğu gibi WhatsApp için de kullanıcı deneyimini bir adım ileri taşıyan WhatsApp Plus isimli bir uygulama var. WhatsApp Plus elbette resmi bir uygulama değil.

God of War Ragnarökün Keyfinizi Kaçıracak Türkiye Fiyatı Belli Oldu

Dünyanın en popüler PlayStation oyun serilerinin başında gelen God of War efsanesi, bir süredir Ragnarök isimli yeni oyun ile gündemde. 2022'nin en çok sevilen oyunu olmaya şimdiden aday olan oyun, birkaç ay sonra oyuncularla buluşacak. PlayStation sahiplerinin heyecanlı bekleyişi sürerken, oyunla ilgili önemli bir gelişme yaşandı. God of War Ragnarök, ön siparişe açıldı.

Googledan Sürpriz Dava: Tinder, Play Storedan Kaldırılabilir!

ABD merkezli teknoloji devi Google, dünyanın en popüler flörtleşme uygulamalarının çatı şirketi olan Match'e dava açtığını duyurdu. Şirket tarafından yapılan açıklamalara göre Match, Google Play Store'da kalmaya devam etmek için Google'a para ödemek istemiyor. Play Store koşullarına göre 1 milyon dolarlık gelirin yüzde 15'lik bölümünün komisyon olarak Google'a verilmesi gerekiyordu.