Apple, AirTaglerin Kötü Amaçlarla Kullanılmasını Engellemek İçin Güncelleme Yayınlandı

Apple, geçtiğimiz nisan ayında aklınıza gelebilecek her türden eşyanın yerini takip etmenize olanak sunacak yeni cihazı AirTag'i tanıttı. Oldukça kullanışlı ve ilk bakışta son derece faydalı gibi görünen AirTag, kısa süre sonra olası güvenlik sorunları ile gündeme gelmeye başladı.

23.02.2022 17:15:21 tarihinde yayınlandı.

Apple, geçtiğimiz nisan ayında aklınıza gelebilecek her türden eşyanın yerini takip etmenize olanak sunacak yeni cihazı AirTag'i tanıttı. Oldukça kullanışlı ve ilk bakışta son derece faydalı gibi görünen AirTag, kısa süre sonra olası güvenlik sorunları ile gündeme gelmeye başladı.

Önce bir hacker tarafından hacklenen AirTag, ardından da insanları takip etmek için kullanılabilir olması sebebiyle eleştirildi. AirTag oldukça minik boyutlu bir cihaz ve kolayca birinin cebine ya da çantasına atılabilir. Bu ihtimal de insanlara fark ettirmeden onları takip edebilmek gibi ürpertici bir sorunu beraberinde getiriyor. Haliyle de bu durum bolca eleştirildi. Apple ise AirTag'i herkes adına güvenli hale getirmek için çalışmalara devam ediyor ve bahsi geçen sorunu çözmek için yeni bir güncelleme yayınlandı.

AirTag'ler başlangıçta bağlı oldukları iPhone'lardan üç gün boyunca uzak kalmaları durumda sinyal vermek üzere tasarlanmıştı. Gelen yeni güncelleme ile bir AirTag sahibinin telefonundan 8 - 24 saat arayla uzak kalırsa bir 'bip' sesi ile uyarı verecek. Bu da AirTag'ler ile takip edildikleri bir senaryoda insanları uyaracak. Ancak açık konuşmak gerekirse bir insanın 8 - 24 saat aralığındaki bir zaman diliminde takip edilmesi ihtimali bile oldukça can sıkıcı. Yeni özelliği deneyimleyenlerden gelen ilk yorumlar ise uyarı sesinin düşük ve kısa süreli olduğu yönünde.

İLGİLİ HABER AirTaglerde Tehlikeli Olabilecek Bir Güvenlik Açığı Keşfedildi

Apple, önümüzdeki süreçte AirTag'leri güvenli kılmak için geliştirmeler yapmaya devam edeceğini söylüyor. Şirket ayrıca konuya ilişkin yaptığı açıklamada Android kullanıcıları için de bir uygulama geliştirdiklerini belirtti. Buna göre bir kullanıcıyla birlikte hareket eden sahibinden ayrılmış bir AirTag veya Find My ağ özellikli aksesuarı tespit etmeyi sağlayacak bir Android uygulaması tanıtılacak. Bu uygulamanın önümüzdeki aylarda gelmesi bekleniyor.


Kaynak webtekno.com

 

Elektrik ve Doğal Gaz Zamlarının Geri Çekilmesi İçin İmza Kampanyası Başlatıldı: Tepkiler Sosyal Medyaya Taşındı

Yeni yıla girer girmez birçok alandan zam haberleri gelmeye başlamıştı. Elektrikte %130’a varan,  doğal gazda ise %25’e varan artışlar da bunlardan bazılarıydı. Ayrıca Avrupa’da en çok elektrik ve doğal gaz zammı gelen ülkeler arasında zirvede olduğumuzu da sizlere aktarmıştık. Tahmin edilebileceği gibi bu fiyat artışları alım gücünü düşürmüş ve vatandaşı zor duruma sokmuştu.

Kullanıcı Verilerimizi En Çok Paylaşan Sosyal Medya Platformları Açıklandı: Verilerimizin Nereye Gittiği Bilinmiyor

Pek çoğumuz farkında olmasak ve önemsemesek de sosyal medya platformları, birçok kişisel verimizin depolandığı muazzam bilgi kaynaklarıdır. Sosyal medya kaynaklarının başlıca kazanç kaynaklarından birisinin de reklam geliri olduğunu düşünürsek bu, kullanıcı verilerinin oldukça önemli olduğu ve bu verilerin korunması adına daha dikkatli olmamız gerektiği anlamına geliyor. 

Twitter CEOsu, Şirketin İki Üst Düzey Yöneticisini Adeta Kovdu: İşe Alımların Durdurulduğu Açıklandı

Dünyanın en büyük sosyal medya platformlarından olan Twitter, son zamanlarda dünya gündeminin başında yer alıyor. Bilindiği üzere Tesla ve SpaceX CEO’su Musk’ın geçtiğimiz haftalarda platformu 44 milyar dolarlık astronomik bir ücrete satın alacağı açıklanmıştı. Bunun ardından ise şirketin geleceği ile ilgili birçok haber ortaya atılmıştı.

Çinin ABDye Karşı Casusluk İçin LinkedIni Kullandığı Ortaya Çıktı

Singapurlu genç ve hırslı bir doktora öğrencisi olan Jun Wei Yeo, 2015 yılında Çinli akademisyenlere sunum yapmak üzere Çin’in başkenti Pekin’e davet edildi. Yeo’nun doktora konusu, Çin dış politikasıydı ve Pekin’den gelen davet, Yeo’nun Çin’in dünyadaki etkisini artırmak için hangi yollara başvurduğunu yakından gözlemleme fırsatı bulmasını sağladı.

NVIDIA, GeForce Nowa Haziran Ayında Gelecek 25 Yeni Oyunu Açıkladı

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan ABD merkezli NVIDIA, geçtiğimiz yıllarda oyun meraklılarını sevindiren bulut tabanlı oyun servisi GeForce Now’ı tanıtmıştı. En kötü cihazlarda bile güçlü oyunları oynamanızı sağlayan bu hizmet, çıktığı günden beri birçok kullanıcı tarafından beğeniliyordu.