Android 13 Resmen Tanıtıldı: İşte Gelecek Tüm Yenilikler!

Google bugün uzun zamandır heyecanla beklediğimiz I/O 2022 etkinliğini gerçekleştirdi. Hem donanım hem de yazılım alanında pek çok yeniliğin tanıtıldığı etkinlikte Google'ın ilk akıllı saati Pixel Watch ve yeni kulaklığı Pixel Buds Pro ile birlikte en çok merak edilenlerin başında yeni işletim sistemi Android 13 geliyordu.

14.05.2022 00:30:18 tarihinde yayınlandı.

Google bugün uzun zamandır heyecanla beklediğimiz I/O 2022 etkinliğini gerçekleştirdi. Hem donanım hem de yazılım alanında pek çok yeniliğin tanıtıldığı etkinlikte Google'ın ilk akıllı saati Pixel Watch ve yeni kulaklığı Pixel Buds Pro ile birlikte en çok merak edilenlerin başında yeni işletim sistemi Android 13 geliyordu.

Beklenen oldu ve etkinlikte Android 13 nihayet tanıtıldı. Android 13'e ait pek çok yeniliğin ve özelliğin paylaşıldığı tanıtımda yeni işletim sistemine dair en önemli vurgular güvenlik ve 'kişiselleştirme' oldu. Gelin 'Tiramisu' ismi ile tanıtılan sistemin tüm yeniliklerine birlikte göz atalım.

Android 13, 'Material You' ile gelecek ve kullanıcılara telefonlarını çok daha fazla özelleştirme imkanı verecek. Farklı seçeneklerle düzenlenmiş temalar olarak gelecek olan Material You, düzenlenebilir renk seçenekleri sunacak ve üçüncü parti uygulamalar ile medya oynatıcı gibi uygulamalarda da kullanılabilecek.

Telefonunuzun duvar kağıdı ile tema renkleri eşleştirilebilecek ve kontrol edilebilecek. Medya oynatıcılarda da benzer şekilde albüm kapakları gibi içeriklerin renkleri eşleştirilerek kilit ekranında anlık olarak kullanılabilecek. Uyumlu uygulamaların simgeleri için de benzer şekilde çalışacak.

Ayrıca Android 13, yenilenmiş ve daha güvenli bir işletim sistemi olarak karşımıza çıkacak. Daha önce iOS'ta gördüğümüz sisteme benzer şekilde, Android 13 de uygulamaların erişebildikleri konusunda daha şeffaf ve kontrol edilebilir olacak. 

Bu yeni güvenlik sistemi ile uygulamalar bildirim göndermek için bile izin isteyecek; ayrıca tüm galeriye ve medyalara erişmek yerine belirlenen ve kısııtlanabilir verilere erişme seçeneği sunulacak. Bu yenilikler ve geliştirmeler doğrultusunda menüye yeni bir Güvenlik ve Gizlilik Ayarları sayfası eklenecek.

Android 13 ile kullanıcılar artık neredeyse hiç kullanılmayan SMS yerine Google'ın yeni uçtan uca şifreli mesajlaşma desteği ile gelen Google Mesajlar uygulamasını kullanabilecek. Ayrıca bunun yanında Android cihazlar Android 13 ile birlikte diğer cihazlarla eşleşirken 'hızlı eşleşme' özelliğinden yararlanabilecek.

Bir diğer yenilik ise Android 13 ile birlikte her bir uygulama için özel dil seçebilme imkanı. Bu sayede kullanıcılar, telefonlarında yüklü olan uygulamalar için işletim sistemi üzerinden özel olarak ayrı ayrı diller seçebilecek. Ayrıca Android 13, Google Cüzdan ile gelecek ancak bu özelliğin kullanılabilir olacağı ülkeler listesinde henüz ülkemiz bulunmuyor.

Android 13'ün getireceği yenilikler ve özellikler hakkında bildiklerimiz şimdilik bu şekilde; ayrıca işletim sisteminin ikinci beta sürümünün de bugün yayınlandığını belirtelim. Siz yeni Android 13 hakkında ne düşünüyorsunuz?  Yorumlarınızı bizimle paylaşmayı unutmayın!

İLGİLİ HABER Googleın İlk Akıllı Saati Pixel Watch Nihayet Tanıtıldı: İşte Tasarımı ve Özellikleri!


Kaynak webtekno.com

 

Wargaming, Rus Ordusunun Saldırılarını Desteklediğini Söyleyen World of Tanksin Yönetmenini Affetmedi: İşine Son Verildi

Rusya'nın Ukrayna'yla olan savaşında ısrarcı olması her geçen gün daha çok tepki görmesine sebep oluyor. Sektöründe öncü birçok firmadan Rusya’ya yaptırımlar gelmeye devam ederken, Rus halkı birçok açıdan kısıtlanmış durumda. Facebok’a erişimi kısıtlanan, Twitter’a erişimi engellenen Rus halkına film ve oyun sektöründen de tepkiler gelmeye devam ediyor. 

Karikatürist Yılmaz Aslantürkün NFT Satışı Yaptığı OpenSea Hesabı Hacklendi: Tüm Kazanç Buhar Oldu

Yaptığı çizimleri NFT haline getirip bu işten bir süredir para kazanan karikatürist Yılmaz Aslantürk (Otisabi), NFT satışları yaptığı OpenSea hesabının hacklendiğini duyurdu. Twitter'dan açıklamalarda bulunan karikatürist, bu olay üzerine NFT dünyasından ayrıldığını söyledi. Aslantürk'ün yaptığı açıklamalara göre ne OpenSea ne de ödeme aldığı Metamask, konuyla ilgili yardımcı olmayı kabul etmiş durumda.

Ünlü Apple Analisti, iPhone’ların Type-C’ye Geçişi Hakkında Yeni Bilgiler Paylaştı: Type-C’li Airpods’lar Gelebilir

Son yıllarda pek çok telefon ve bilgisayarda Type-C girişler kullanılmaya başlandı. Hızlı şarj ve hızlı dosya aktarımı nedeniyle tercih edilen Type-C girişleri, an itibariyle teknoloji dünyasının vazgeçilmezleri arasında yerini alış durumda. Ancak bu girişleri telefonlarına koymamakta ısrar eden bir firma var, Apple.