ABDden NFTler İçin Terörizm ve Kara Para Aklama Uyarısı: Yeni Riskler Ortaya Çıkabilir

İnternette bulunan varlıkların blok zincirine işlenerek depolanıp korunması ve dijital olarak sertifikalandırılması anlamına gelen NFT’ler dünya çapında yaygınlaşmaya devam ediyor. Müzik festivallerinden dev teknoloji şirketlerine kadar birçok kişi ve kurumdan yatırım alan bu dijital varlıkların tahmin edilebileceği gibi bazı riskleri barındırabileceği de düşünülüyor.

20.02.2022 09:30:26 tarihinde yayınlandı.

İnternette bulunan varlıkların blok zincirine işlenerek depolanıp korunması ve dijital olarak sertifikalandırılması anlamına gelen NFT’ler dünya çapında yaygınlaşmaya devam ediyor. Müzik festivallerinden dev teknoloji şirketlerine kadar birçok kişi ve kurumdan yatırım alan bu dijital varlıkların tahmin edilebileceği gibi bazı riskleri barındırabileceği de düşünülüyor.

Geçtiğimiz günlerde dünyanın en büyük NFT pazar yerlerinden biri olan OpenSea’nin, platform üzerinden oluşturulan NFT’lerin %80’inin sahte, spam veya intihal edilerek oluşturduğunu duyurmuştu. Daha önce de yapılan bir araştırmada da NFT pazarlarının balinalar tarafından kontrol edildiği ve piyasayı manipüle etme, kara para aklama için kullanılabiliyor olacağı ifade edilmişti. Şimdi de ABD Hazine Bakanlığından NFT’ler ile ilgili uyarı geldi.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamalarda yüksek miktarlarda ücret ödenen sanat eserlerinin; kara para aklamak için ve terörizm finansmanını kolaylaştırmak için kullanılma ihtimaline vurgu yapıldı. Konu hakkında bir çalışma yayımlandığını belirten bakanlık, sanat piyasasında bazı kara para aklama riskine yönelik kanıtlara ulaşıldığını, terörizm finansmanı konusunda ise kanıtların sınırlı olduğunu kaydetti.

Yüksek değere satılan dijital sanat eserlerine özgü bazı özelliklerin, bu eserleri kara para aklamak için çekici hâle getirdiğinin aktarıldığı açıklamalarda, sanat piyasasında para aklanması konusunda savunmasız olanların teminatlı kredi gibi hizmetler sunan işletmeler olduğu belirtildi. Sanat piyasasında yer alanlar arasında şeffaflık olması gerektiği; bu durumun teşviki için de özel sektör paylaşım programlarının geliştirilmesi ve gümrük uygulamalarına düzenlemeler gelmesi gerektiği de bakanlığın açıklamalarında yer aldı.

Türkçeye ‘değiştirilmesi mümkün olmayan dijital varlık’ olarak aktarılabilen NFT’ler gibi dijital mecralarda bulunan sanat eserlerine de vurgu yapılan açıklamalarda; bu tarz varlıkların yeni riskler oluşturabileceğinin kara para aklama vb. olayların artmasına neden olabileceğinin altı çizildi ve uyarıda bulunuldu.

İLGİLİ HABER Ünlü Müzik Festivali Coachella da NFT Dünyasına Adımını Attı: NFT Alanlar Ömür Boyu Festival Biletine Sahip Olacak

Zaten NFT’lere ödenen milyonlarca dolarlık ücretler, uzun zamandır büyük tartışmalar yaratan bir konu. Birçok insan bu durumu ‘yatırım’ olarak nitelendirirken çoğu insan da bu işlemlerin para aklamak için olduğunu düşünüyor ve NFT’lerin kötü amaçlı kullanıldığını ifade ediyordu. Peki, siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlarda paylaşabilirsiniz.


Kaynak webtekno.com

 

iPhone 14 Gelmeden Zam Haberi Geldi: Apple’ın 3 Kat Pahalı Kamera Kullanacağı İddia Edildi

Akıllı telefon dünyasında henüz geçtiğimiz gün kamera üreticisi Leica’nın Huawei’den Xiaomi’ye geçişini konuşmuşken, bugün sektörden yeni bir önemli haber daha geldi. Korea IT News tarafından sektör kaynaklarına dayandırılan habere göre Apple, iPhone’lardaki ön kameralar için artık Çinli bir şirket yerine Güney Koreli bir şirket ile çalışmaya başlayacak.

Tesla, İnsansı Robotu Optimus İçin Yeni Bir Görüntü Paylaştı

Piyasaya sürdüğü elektrikli otomobillerle devrim yaratan Tesla, bir süre önce dikkat çeken bir işe imza attı. Elon Musk, şirketin bir insansı robot üzerinde çalıştığını açıkladı. Optimus olarak isimlendirilen robot, Elon Musk'a göre küresel ekonomiyi değiştirecek. Öyle ki bu robot ile iş gücü yetersizliği ortadan kalkacak ve maliyetler düşecek. Ayrıca Elon Musk, bu robotun bireysel tüketicilerin hayatlarını kolaylaştıracağına da inanıyor.

“Ay’a Neden Uzay İstasyonu Kuramıyoruz?” Sorusunun Cevabı Nihayet Verildi

Her geçen yıl evrenin derinliklerindeki gizemlerin çözülmesi için bir dizi uzay görevleri gerçekleştiriliyor. Bunlardan bazıları başarıyla tamamlanırken bazılarıysa amacına ulaşılamadan sonuçlanıyor. Sadece 2021 yılında bile birçok uzay görevi teknik aksaklıklar nedeniyle başarılı olamadı. Ancak bu başarısızlıklar da gelecekteki başarılı görevlerin önünü açıyor.