İnternetin En Pahalı Olduğu Ülkeler Açıklandı: Türkiye’de Durum Ne?

İnternet artık hayatımızın olmazsa olmazı haline gelmiş durumda. Öyle ki bazı ülkeler, belli bir hızda internet hizmetinin insanlara sunulmasını şart olarak belirlemiş durumda.

21.11.2023 16:30:12 tarihinde yayınlandı.

İnternet artık hayatımızın olmazsa olmazı haline gelmiş durumda. Öyle ki bazı ülkeler, belli bir hızda internet hizmetinin insanlara sunulmasını şart olarak belirlemiş durumda.

Picodi Türkiye'nin son araştırması, internet açısından dünyadaki konumumuzu anlamayı kolaylaştırırken, aynı zamanda en pahalı ve en ucuz internet olan ülkeleri de ortaya çıkarıyor. 

Picodi tarafından yapılan araştırmada, Dünya çapında en yaygın olarak sunulan internet hızının 100 Mbps olduğu ifade edildi. Fiyat karşılaştırması da 100 Mbps hızındaki internet servisi üzerinden yapıldı. Araştırmada kampanyasız ve sadece internet içeren hizmetler dikkate alındı. Fransa, Çin, İspanya, Singapur gibi 100 Mbps hızın yavaş bulunarak müşterilere sunulmadığı ülkeler ise bu listede yer almadı. 

100 Mbps bağlantı hızının en pahalı olduğu ülkeler arasında Norveç başı çekti. Ülkede aylık 100 Mbps internet bağlantısı bedeli 76,40 euro oldu. Onu İzlanda (59,50 euro) ve Avustralya (58,30 euro) takip etti. En uygun fiyatlı internet ise Rusya (5,30 euro), Ukrayna (5,60 euro) ve Romanya'da (6,10 euro) kullanıma sunuldu. Türkiye de aylık 10,1 euroluk 100 Mbps internet ücretiyle en uygun fiyatlı internet hizmeti sunulan ülkeler arasında yer aldı. 

Aylık 20 euro (yaklaşık 600 TL) karşılığında alınabilen bant genişliklerine bakıldığında ise Türkiye oldukça üst sıralarda yer aldı. 20 euroya 1,2 Gbps bağlantı hizmeti sağlayan Letonya'nın ardından Türkiye, 13 diğer ülkeyle birlikte 2. sırada yer alıyor. Dünya genelinde 1 Gbps bağlantının maliyetinin azaldığı da göze çarptı. 


Kaynak webtekno.com

 

SpaceX, Çok Kısa Bir Sürede 3 Falcon 9 Roketi Fırlatmayı Başardı

Şubat ayında gerçekleştirilen bir NASA panelinde SpaceX’in 2022 yılında 52 fırlatma gerçekleştirmeyi planladığı açıklanmıştı. Bu açıklamadan kısa bir süre sonra da SpaceX CEO’su Elon Musk, şirketin hedefinin yıl boyunca haftada bir fırlatma gerçekleştirmek olduğunu doğrulamıştı. 

Kayışının Teki 150 Dolar Olan Galaxy Watch4 Classic Thom Browne Edition Tanıtıldı

Giyilebilir teknolojilerin belki de en başarılı versiyonu olan akıllı saatler arasında, Android işletim sistemi için geliştirilmiş en başarılı modellerden biri Samsung'un Galaxy Watch4 Classis modeli. Wear OS 3 işletim sistemi ile birlikte hem donanım gem yazılım anlamında oldukça rekabetçi bir ürün olan cihazın oldukça geniş bir özellikler listesi var, dahası Play Store'daki tüm uygulamalar ile de uyumlu.

Keçi Geri Döndü: Goat Simulator 3, Fazlasıyla Eğlenceli Fragmanıyla Duyuruldu

Video oyun tutkunlarının yakından takip ettikleri Summer Game Fest 2022 etkinlikleri resmen başladı. Etkinliklerin ilk gününde, çok sayıda AAA ve bağımsız geliştirici oyunu tanıtıldı. Tanıtımlar kapsamında Summer Game Fest 2022'ye damgasını vuran yapımsa Goat Simulator 3 oldu. Geliştirici ekip Coffee Stain Studios, duyurduğu yeni oyun için hazırladığı fragman ile oyuncuları güldürmeyi başardı.

iOS 16.5 Yayınlandı: İşte iPhonelara Gelen Yenilikler

Apple, iOS 16 işletim sisteminin beşinci büyük güncellemesi iOS 16.5’i tüm kullanıcılarına sunmaya başladı. Apple’ın güncelleme ile sunduğu notlara bakıldığında, güncellemeyle kayda değer yeni bir özelliğin sunulmadığı görüldü.

İnternetin Korkulu Rüyası: Ozan Güven, Tamer Karadağlı ve Niceleri ile Hayatımızda Yer Edinen İptal Kültürü Nedir, Neden Bu Kadar Arttı?

İnternet, hayatımızın olmazsa olmazları arasında günden güne yerini sağlamlaştırırken; yeni kavramları da beraberinde getiriyor. İngilizcede ’‘Cancel/Callout Culture’’ olarak bilinen ve dilimize ’‘İptal/Linç Kültürü’’ olarak çevrilmiş kavram da bunlardan en popüleri denebilir.