İnsanı Sinir Sahibi Yapacak Kadar Yetenekli Olan, Yenilmesi İmkansız Oyuncu Yapay Zekalar

Yapay zeka teknolojisinin kullanım alanları gittikçe genişlemeye devam ediyor. Bizim yerimize fotoğraf çekebilen, gelen mesaja bizim için cevap verebilen yapay zekalarla çok uzun zaman önce tanışmıştık, ancak bu tür yapay zekalar hayatımızı üst seviyelerde kolaylaştırmadığı, inanılmaz özellikler sunmadığı için bizleri pek şaşırtmıyor.

20.02.2022 01:45:17 tarihinde yayınlandı.

Yapay zeka teknolojisinin kullanım alanları gittikçe genişlemeye devam ediyor. Bizim yerimize fotoğraf çekebilen, gelen mesaja bizim için cevap verebilen yapay zekalarla çok uzun zaman önce tanışmıştık, ancak bu tür yapay zekalar hayatımızı üst seviyelerde kolaylaştırmadığı, inanılmaz özellikler sunmadığı için bizleri pek şaşırtmıyor.

Sebebi ise çok basit. Bu görevleri biz zaten kendimiz yerine getirebiliyoruz, bu yüzden de Siri, Google Assistant gibi yapay zekalar çok fazla dikkatimizi çekmiyor. Tabii bunun bir de oyun boyutu var. Oyun oynamak için geliştirilen yapay zekalar, bizlere Siri’den çok daha farklı bir mücadele sunduğu için hem ilgimizi çekiyor, hem de onu yenebilme umuduyla uzun süreli uğraşlar veriyoruz. 

Bugüne kadar yenmenin imkansız olduğunu, en başarılı oyuncuları bile yenen yapay zeka teknolojilerini duymuşsunuzdur. Bunları bu kadar özel yapan şey, onların da tıpkı sizin gibi bir sonraki hamleyi düşünüp, sizinle aynı kararı verme gibi bir potansiyelleri olması.

Yenilmesi imkansız yapay zeka teknolojisi furyası, ilk olarak IBM’in satranç turnuvaları için geliştirdiği Deep Blue oldu. İlk başlarda IBM’in istediği performansı sağlayamayan Deep Blue, 1996-1997 yılında Dünya Satranç Şampiyonu Garry Kasparov’un karşısına çıktığında beş maçın üçünde yenilip ikisinde berabere kaldı.

Bu yenilgiden sonra IBM, Deep Blue’yu geliştirmeye devam etti ve bir yıl sonra yeni bir yarışma düzenlendi. Sırası gelen Deep Blue, çok fazla düşünerek vakit kaybetmek istemediği için hızlıca bir hamle yapmak istedi ancak bu hamle, oyunun gidişatı için epey korkunçtu.

Deep Blue’nun yaptığı hatanın farkına varmayan Karparov, yapay zekanın bu hamleyi yapmasının ardındaki sebebin, sonraki hamleleri ileri düzeyde ön görmesi olarak yorumlamış ve yenilgiden korkarak yarıştan çekilme kararı almış. 

Deep Blue her ne kadar başarılı olsa da zamanla gelişen teknoloji, IBM’in bu yapay zekayı rafa kaldırmasına sebep oldu. Yaptığı satranç hamleleriyle birlikte kendi türünün ilk yenilmezlerinden olan Deep Blue, şu anda ABD’de yer alan Bilgisayar Tarihi Müzesi’nde sergileniyor. 

IBM’in iki yöneticisi, bir öğle yemeğinde Jeopardy! adlı genel kültür yarışmasının en başarılı ismi Ken Jennings’in başarıları hakkında konuşurken, onu bu yarışmada yenebilecek bir yapay zeka teknolojisi geliştirmeye karar verdi.

Adını IBM’in kurucusu Thomas J. Watson’dan alan bu yapay zeka, 2005 yılında tasarlanmaya başladı ve ününü bütün dünyaya 2011 yılında gerçekleşen yarışmayla duyurdu. 


Kaynak webtekno.com

 

Chrome’un Yeni Versiyonunda Büyük Bir Problem Tespit Edildi: Sorunu Çözmek İçin Çalışmalar Başladı

2022 yılına girmemize çok kısa bir süre kalmışken herkesin merakla beklediği yeni olaylar giderek daha da yaklaşıyor. Sinema meraklıları yeni filmlerin vizyona girmesini, oyun tutkunları yeni oyunları ve teknoloji takipçileri de son model teknolojik cihazları dört gözle bekliyor. Ancak gelecek yıl herkesi ortak noktada buluşturacak bir gelişme de yaşanacak.

Telegramdan Applea Sert Çıkış: "Devrim Yapmak Üzereydik..."

Son yılların popülerleşen anlık mesajlaşma uygulamalarından Telegram'ın patronu Pavel Durov, ABD merkezli teknoloji devi Apple'a adeta kan kustu. Önemli iddialar dile getiren Pavel Durov, dünyanın en büyük 10 uygulamasından bir tanesi bile böyle şeylere maruz kalıyorsa, küçük geliştiricilerin durumunu hayal bile edemediğinden bahsetti. Gelin hep birlikte yaşanan olaylara bakalım.

Sıfır Kişiye Yayın Yapan Azimli Twitch Yayıncılarını Bulmanızı Sağlayan İnternet Sitesi

Dünyanın en popüler yayın platformlarından biri olan Twitch, her gün milyonlarca insana hizmet vererek oyun, müzik, sohbet ve daha birçok alanda yayınların yapılmasına olanak tanıyor. Tabii bu kadar büyük bir platformda yayın yapan kullanıcılar da bulunuyor. Ülkemiz ve tüm dünyada ünlü Twitch yayıncılarının bulunduğu; bu insanların yayın yapmayı bir ‘meslek’ hâline getirdiği bilinen bir gerçek.

İstanbul Teknik Üniversitesi Robot Olimpiyatları, 24 Mart’ta Başlıyor

İstanbul Teknik Üniversitesi Kontrol ve Otomasyon Kulübü tarafından bu yıl 14. kez düzenlenecek olan İTÜ Robot Olimpiyatları (İTÜRO) Türkiye’nin en büyük robot etkinliği olarak da biliniyor. Etkinlik, robotik alanında çalışma yapan öğrencileri, akademisyenler ve endüstri temsilcileri ile yan yana getirirken robotik alanındaki çalışmaların incelenip sorgulandığı bir oluşum olarak dikkat çekiyor.

Samsung, 9 Akıllı Telefonu İçin Android 12 Güncellemesini Yayınlamaya Başladı

Güney Koreli teknoloji devi Samsung, geçtiğimiz gün bir önceki amiral gemisi serisi için beklenen güncellemeyi yayınlamıştı. Bugün Samsung Galaxy Note 20, Galaxy S20 ve Galaxy S10 için yayınlanan yeni güncellemeyle birlikte kullanıcılar, Samsung’un arayüzünün yeni sürümü olan Android 12 tabanlı One UI 4.0’a kavuştular.