İlan Siteleri İçin Yeni Düzenleme: İlan Sahibinin Bilgileri, Banka Hesaplarına Kadar Bildirilecek!

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında dikkat çeken bir tebliğ yer aldı. Gelir İdaresi Başkanlığı imzalı bu tebliğ, gayrimenkul satış ve kiralama sitelerine yeni bir düzenleme getirdi. Getirilen düzenleme ile sitelerde yer alan bilgiler, Gelir İdaresi Başkanlığı'na bildirilmek zorunda olacak. Yeni tebliğin, kira ve ev fiyatlarındaki inanılmaz yükseliş trendini yavaşlatmaya yönelik olduğu düşünülüyor.

1.06.2022 19:15:39 tarihinde yayınlandı.

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında dikkat çeken bir tebliğ yer aldı. Gelir İdaresi Başkanlığı imzalı bu tebliğ, gayrimenkul satış ve kiralama sitelerine yeni bir düzenleme getirdi. Getirilen düzenleme ile sitelerde yer alan bilgiler, Gelir İdaresi Başkanlığı'na bildirilmek zorunda olacak. Yeni tebliğin, kira ve ev fiyatlarındaki inanılmaz yükseliş trendini yavaşlatmaya yönelik olduğu düşünülüyor.

Tebliğe göre ilan siteleri, satış ve kiralama bilgilerini düzenli olarak bildirmekle yükümlü olacaklar. Üstelik bu noktada ilanı veren vatandaş veya emlakçının da bazı bilgilerine ihtiyaç duyulacak. İlan sahibi, kendisinden istenen belgeleri internet sitesine bildirecek. Gelir İdaresi Başkanlığı, ihtiyaç duyulduğu takdirde yeni bilgiler de isteyebilecek.

Gelir İdaresi Başkanlığı'nın isteyeceği belgeler arasında yok yok. Bu bağlamda; verilecek bilgiler arasında internet sitelerinin adresleri, ilan verenlerin kişisel bilgileri, tahsilat tarihi ve bilgileri ile banka hesap bilgileri gibi detaylar, düzenli olarak bildirilmek zorunda olacak. İlan sahibi, verdiği bilginin doğruluğundan sorumlu olacak.

İLGİLİ HABER Yüksek Ev Kiralarına Yeni Düzenleme Yolda: İşte Kiracıları Sevindirecek Uygulama!

Resmi Gazete'de yer alan bilgilere göre ilan sitelerine yönelik düzenleme, bugün itibarıyla yürürlüğe girdi. 1 Haziran 2022 itibarıyla verilen ilanlarla ilgili bilgiler, 1 Ağustos 2022'ye kadar bildirilmiş olacak. Üstelik halihazırda yayında olan ilanlarla kaldırılan ilanlar için de bilgi verilmesi gerekecek. Bunun için belirlenen son tarih ise 31 Ağustos 2022.

İlgili tebliğe ulaşmak isteyenler, buradaki bağlantıyı kullanabilirler.

Sizlerin de bildiği gibi hem ev kiraları hem de satılık ev fiyatları, pandeminin ilk gününden bu yana anormal bir ivme ile artıyor. Ancak bu artış, özellikle 2022 yılının başından bu yana katlanılamaz hale gelmiş durumda. İlan siteleri, bu astronomik fiyat artışlarının sorumluları arasında görülüyorlardı. Yeni tebliğ, hem ilan sitelerine hem de ilan sahiplerine önemli yükümlülükler ve 'denetlenebilirlik' getirdiğinden haksız fiyat artışlarının bir nebze de olsa önüne geçilebileceği söylenebilir. 


Kaynak webtekno.com

 

Windows 11, Bilgisayarın Başından Kalktığınızda Özel Dosyalarınızı Otomatik Olarak Kilitleyebilecek

Dünyanın en büyük yazılım şirketi olan Microsoft, son dönemde daha çok OpenAI üzerindeki yatırımları ve sahip olduğu hemen her uygulamaya ChatGPT'yi entegre etmesiyle gündeme geliyor olsa da şirket, Windows 11 üzerindeki çalışmalarına da devam ediyor. Windows 11 Insider Preview için yeni bir güncelleme duyuran şirket, önemli bir yenilik getiriyor.

Aynı WhatsApp Hesabı, 4 Farklı Telefonda Kullanılabilecek

Dünyanın en popüler anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp, yaklaşmakta olan yeni bir özelliği Android beta sürüm kapsamında kullanıcılara ulaştırdı. Test kullanıcılarının deneyimleyebildiği bu yeni özellik, bir WhatsApp hesabının 4 adet akıllı telefona aynı anda kullanılabilmesini sağlıyor. Gelin hep birlikte bu önemli yeniliğe yakından bakalım.

108 MP Kameralı Yerli Telefon: General Mobile GM 22 Serisi Tanıtıldı (Yerli Akıllı Saat de Geldi)

Yerli teknoloji şirketi General Mobile, düzenlediği bir etkinlikte yeni akıllı telefonları ile yeni akıllı saatini duyurdu. GM 22 olarak isimlendirdiği akıllı telefon ailesinde 3 modelle karşımıza çıkan şirket, her bütçeye uygun birer akıllı telefon üretmeyi başarmış gibi görünüyor. Peki General Mobile'ın yeni akıllı telefonları tüketicilere neler vadediyor?