İlan Siteleri İçin Yeni Düzenleme: İlan Sahibinin Bilgileri, Banka Hesaplarına Kadar Bildirilecek!

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında dikkat çeken bir tebliğ yer aldı. Gelir İdaresi Başkanlığı imzalı bu tebliğ, gayrimenkul satış ve kiralama sitelerine yeni bir düzenleme getirdi. Getirilen düzenleme ile sitelerde yer alan bilgiler, Gelir İdaresi Başkanlığı'na bildirilmek zorunda olacak. Yeni tebliğin, kira ve ev fiyatlarındaki inanılmaz yükseliş trendini yavaşlatmaya yönelik olduğu düşünülüyor.

1.06.2022 19:15:39 tarihinde yayınlandı.

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında dikkat çeken bir tebliğ yer aldı. Gelir İdaresi Başkanlığı imzalı bu tebliğ, gayrimenkul satış ve kiralama sitelerine yeni bir düzenleme getirdi. Getirilen düzenleme ile sitelerde yer alan bilgiler, Gelir İdaresi Başkanlığı'na bildirilmek zorunda olacak. Yeni tebliğin, kira ve ev fiyatlarındaki inanılmaz yükseliş trendini yavaşlatmaya yönelik olduğu düşünülüyor.

Tebliğe göre ilan siteleri, satış ve kiralama bilgilerini düzenli olarak bildirmekle yükümlü olacaklar. Üstelik bu noktada ilanı veren vatandaş veya emlakçının da bazı bilgilerine ihtiyaç duyulacak. İlan sahibi, kendisinden istenen belgeleri internet sitesine bildirecek. Gelir İdaresi Başkanlığı, ihtiyaç duyulduğu takdirde yeni bilgiler de isteyebilecek.

Gelir İdaresi Başkanlığı'nın isteyeceği belgeler arasında yok yok. Bu bağlamda; verilecek bilgiler arasında internet sitelerinin adresleri, ilan verenlerin kişisel bilgileri, tahsilat tarihi ve bilgileri ile banka hesap bilgileri gibi detaylar, düzenli olarak bildirilmek zorunda olacak. İlan sahibi, verdiği bilginin doğruluğundan sorumlu olacak.

İLGİLİ HABER Yüksek Ev Kiralarına Yeni Düzenleme Yolda: İşte Kiracıları Sevindirecek Uygulama!

Resmi Gazete'de yer alan bilgilere göre ilan sitelerine yönelik düzenleme, bugün itibarıyla yürürlüğe girdi. 1 Haziran 2022 itibarıyla verilen ilanlarla ilgili bilgiler, 1 Ağustos 2022'ye kadar bildirilmiş olacak. Üstelik halihazırda yayında olan ilanlarla kaldırılan ilanlar için de bilgi verilmesi gerekecek. Bunun için belirlenen son tarih ise 31 Ağustos 2022.

İlgili tebliğe ulaşmak isteyenler, buradaki bağlantıyı kullanabilirler.

Sizlerin de bildiği gibi hem ev kiraları hem de satılık ev fiyatları, pandeminin ilk gününden bu yana anormal bir ivme ile artıyor. Ancak bu artış, özellikle 2022 yılının başından bu yana katlanılamaz hale gelmiş durumda. İlan siteleri, bu astronomik fiyat artışlarının sorumluları arasında görülüyorlardı. Yeni tebliğ, hem ilan sitelerine hem de ilan sahiplerine önemli yükümlülükler ve 'denetlenebilirlik' getirdiğinden haksız fiyat artışlarının bir nebze de olsa önüne geçilebileceği söylenebilir. 


Kaynak webtekno.com

 

Casus Yazılım Nedir, Ne Yapar, Nasıl Tespit Edilir? Siz de Cihazınızda Bunları Yaşıyorsanız Tehlikede Olabilirsiniz!

Neredeyse bilgisayar var olduğu günden beri virüs var ve bir şekilde onunla mücadele etmeye alıştık. Bilinen kötü amaçlı yazılımları da yine bir şekilde tespit edebilir hale geldik. Şimdi çok daha kötü amaçlı bir yazılım diyebileceğimiz casus yazılımlar çıktı. Casus yazılım da bir tür kötü amaçlı yazılımdır ama bu illetin yaptıklarını duyunca, arka planda sessiz sakin bir şeyler yapmaya çalışan kötü amaçlı yazılımlara üzüleceksiniz.

WordPress, Herkesin Kolayca Kendi İnternet Sitesini Açabileceği Uygun Fiyatlı Yeni Paketini Duyurdu: .com Uzantısı da Hediye!

İlk kez internet sitesi oluşturandan profesyonel kullanıcılara ve şirketlere kadar herkesin başvurduğu platform olan WordPress, bugün özellikle ilk sitesini oluşturanlar ve çok da gelişmiş özelliklere ihtiyacı olmayanlar için altın değeri taşıyan yeni paketini duyurdu. Platformun uygun fiyatlı yeni paketi, ücretsiz ve Pro paketleri arasındaki eksiği kapatır nitelikteydi.

Bu Gidişle Sanalda da Kiracı Olacağız: Kripto Para Tabanlı Bir Oyundaki Dijital Arsa, Yaklaşık 30 Milyon TL’ye Satıldı

Ethereum ağı üzerinde en fazla oynanan oyunlardan birisi olan Axie Infinity, geçtiğimiz gün fazlasıyla ilginç bir duyuru paylaştı. Pokemon’dan ilham alınarak insanlara yaptıkları savaşlar, topladıkları özel eşyalar ve eğittikleri karakterler karşılığında Ethereum kazandıran platform, duyurusunda sanal arsalarından birinin 550 Ethereum (bugünün değeriyle yaklaşık 2 milyon 200 bin dolar – 29 milyon TL) karşılığında satıldığını açıkladı.

Yurt Dışında İş Bulmanızı Sağlayan Employin5tan İngilizceyi Ana Vatanında Öğretecek Çekiliş

İş arayışında olanlar ve nitelikli eleman peşinde koşan işyerlerini bir araya getiren insan kaynakları platformu Employin5.com, iş arayanlara özel ücretsiz bir çekiliş gerçekleştirecek. Türk kadın girişimci Zeynep Turudi’nin kurucusu olduğu platform, iş arayanları İngilizce’nin ana vatanı Birleşik Krallık’ın başkenti Londra’ya 2 haftalık ücretsiz iş İngilizcesi eğitimine gönderecek.