İçlerinden Biri İnsanlığın Gelecekteki Evi Olabilir: Dünya Benzeri Yaşam Koşullarına Sahip Olduğu Düşünülen 10 Ötegezegen

Güneş benzeri bir yıldızın yörüngesinde tıpkı dünya gibi bir gezegenin dolaştığının keşfedildiği 1995 yılından bu yana 4.000’den fazla ötegezegen keşfedildi. Bu keşiflerin yarısından fazlası ise Samanyolu Galaksisi'nde Dünya benzeri yaşam şartlarına sahip başka bir gezegen olup olmadığını belirlemek amacıyla 2009 yılında çalışmaya başlayan Kepler Uzay Teleskobu sayesinde yapıldı. 

20.02.2022 11:45:14 tarihinde yayınlandı.

Güneş benzeri bir yıldızın yörüngesinde tıpkı dünya gibi bir gezegenin dolaştığının keşfedildiği 1995 yılından bu yana 4.000’den fazla ötegezegen keşfedildi. Bu keşiflerin yarısından fazlası ise Samanyolu Galaksisi'nde Dünya benzeri yaşam şartlarına sahip başka bir gezegen olup olmadığını belirlemek amacıyla 2009 yılında çalışmaya başlayan Kepler Uzay Teleskobu sayesinde yapıldı. 

Dünya gezegenine benzer şartlara sahip, yaşama elverişli bir gezegen keşfetmek, gökbilimcilerin uzun yıllardır devam eden bir hayali. Son zamanlarda keşfedilen ötegezegenler ile ise her ne kadar tamamen aynı özelliklere sahip olmasa da galakside Dünya gibi küçük, kayalık dünyaların olduğu kanıtlanmış durumda. Gelin şimdiye kadar keşfedilen en Dünya benzeri 10 ötegezegen neymiş, birlikte bakalım. 

Öncelikle gelin bir gezegenin yaşanılabilir dünya olarak sınıflandırılması için neler gerekli ona bir bakalım. Çok basitçe anlatmak gerekirse bir gezegenin potansiyel olarak yaşam dostu olarak nitelendirilmesi için nispeten küçük ve kayalık olmasının yanı sıra yıldızının yörüngesinde, suyun yüzeyinde sıvı halde bulunabileceği, "yaşanabilir bölge” olarak da tanımlanan konumda dönmesi gerekir.  

Öte yandan gelişen teknoloji ile birlikte mevcut teleskopların daha da gelişmesiyle bu faktörlere ek olarak gezegenin atmosferik bileşimi ve ana yıldızının ne kadar aktif olduğu gibi diğer faktörlerin de ele alınması mümkün olacaktır. 

Avrupa Güney Gözlemevi'nin Şili'deki 3.6 metrelik teleskobuyla keşfedilen ve NASA'nın Jet Propulsion Laboratuvarı'na göre Dünya'dan sadece 22 ışık yılı uzaklıkta bulunan Gliese 667Cc, gezegenimizden en az 4,5 kat daha büyük. Ev sahibi yıldızının etrafındaki bir turunu yalnızca 28 günde tamamlayan bu ötegezegenin, bu yıldızının güneşten çok daha soğuk bir kırmızı cüce olması sebebiyle yaşanabilir bölgede olduğu düşünülüyor.  

Ancak tabii gezegenin kırmızı cüceden gelen sıcaklıktan aşırı ısınacak kadar yakın bir yörüngede dönmesi de muhtemel. 

600 ışık yılı uzaklıkta yer alan Kepler-22b, ana yıldızının yaşanabilir bölgesinde bulunan ilk Kepler gezegeni olma unvanının sahibi. Ancak Dünya'dan yaklaşık olarak 2,4 kat büyük olan gezegenin kayalık mı, sıvı mı yoksa gaz mı olduğu şimdilik meçhul.  

Öte yandan Kepler-22b'nin yıldızının etrafındaki dönüşünü 290 günde tamamlaması, Dünya’nın 365 günlük döngüsüne oldukça yakın. Ancak her ne kadar ötegezegen güneşimiz gibi G sınıfı bir yıldızın yörüngesinde bulunuyor olsa da, bu yıldızın Dünya’nınkinden daha küçük ve soğuk olduğu biliniyor. 


Kaynak webtekno.com

 

Türk Mobil Oyun Girişimi Spyke Games, 55 Milyon Dolarlık Yatırım Alarak Yeni Bir Rekor Kırdı

Mobil oyun sektöründe uzun süredir dünya devleri arasında mücadele eden Türk geliştiricilerden bugün yeni bir başarı örneği daha geldi. Peak’in Zynga’ya 1,8 milyar dolara satılması, Dream Games’in 1 milyar dolar değerlemeye ulaşması ve birçok şirketin milyonlarca dolarlık yatırım almayı başarmasının ardından dünyaya ismini duyuran son şirket Spyke oldu.

Bugün 13 Yaşına Giren Bitcoin Hakkında Okuyunca İyi Ki Öğrenmişim Diyeceğiniz 10 Bilgi

Son yılların en çok tartışılan yatırım araçlarından bir tanesi, hiç şüphesiz kripto para birimleri. Üzerinden yıllar geçmiş olmasa da kim olduğu hala tam olarak bilinmeyen Satoshi Nakamoto'nun 31 Ekim 2008'de yayınladığı Bitcoin Whitepaper'ı ile başlayan süreç, bugün 2 trilyon doların üzerinde hacme sahip olan dev bir sektöre dönüştü. 3 Ocak ise kripto para dünyası için çok özel bir gün.

8 Milyon TL’lik Ceza Kesilen Kripto Para Platformu Binance TR’den İlk Açıklama Geldi

Kripto para ekonomisi, özellikle son dönemlerde ‘ekonomi’ kavramında çok önemli ve farklı değişikliklerin yaşanmasına sebep oldu. Çoğu zaman kullanıcılar tarafından ‘geleceğin ekonomi şekli’ olarak adlandırılsa da uzmanların bir kısmı aynı fikirde değil. Özellikle güvenilirlik konusunda sıkıntılar yaşayan kripto para ekonomisi, bazı düzenlemelerin yapılmasını gerektiriyor gibi görünüyor.

Apple, iPhone Kullanıcılarının Acilen Yüklemesi Gereken Bir Güncelleme Yayınladı

Günün ilerleyen saatlerinde bir etkinlik düzenleyip bu etkinlik kapsamında iPhone 13 ailesini duyuracak olan Apple, gece saatlerinde iPhone, Apple Watch ve Mac'ler için bir yazılım güncellemesi güncellemesi yayınladı. iOS 14.8 ve watchOS 7.6.2 kodlu bu güncellemelerin bir an önce yüklenmesi ve kullanıcıların kritik önem arz eden bir güvenlik açığına karşı kendini korumaya alması gerekiyor. 

Eski Twitch Yayıncısı PintiPanda, Danışmak İçin Vergi Denetim Kurulu Tarafından Çağırıldı

Geçtiğimiz aylarda Twitch’in hacklenerek ortaya çıkan veriler aracılığıyla keşfedilen Twitch’teki kara para aklama olayında bugün, uzun süreli bir sessizliğin ardından son derece önemli bir gelişme yaşanmıştı. Yürütülen soruşturma kapsamında ekipler, geniş çaplı çalışma sonucunda 44 şüpheliyi tespit etti ve 40’ını gözaltına aldı. 4 firari hakkındaysa çalışmalar sürüyor.