38 Yaşındaki Windows 1.0 İşletim Sisteminin Belki de İlk Kez Göreceğiniz Ekran Görüntüleri

Windows 1.0, 20 Kasım 1985 tarihinde İngilizce olarak yayımlanmış ve kısa sürede büyük bir ilgiyi üzerine toplamıştı. Microsoft tarafından geliştirilen bu işletim sistemi, temelde MS-DOS adlı işletim sistemi üzerine kurulmuş bir arayüzden oluşuyordu.

20.11.2023 23:00:15 tarihinde yayınlandı.

Windows 1.0, 20 Kasım 1985 tarihinde İngilizce olarak yayımlanmış ve kısa sürede büyük bir ilgiyi üzerine toplamıştı. Microsoft tarafından geliştirilen bu işletim sistemi, temelde MS-DOS adlı işletim sistemi üzerine kurulmuş bir arayüzden oluşuyordu.

Bugün kullandığımız Windows sürümlerinin atası olan Windows 1.0 işletim sistemi, kullanıcılara komut yazarak bilgisayarı yönetmek yerine, fare ile uygulamalara tıklayarak işlemleri basitçe gerçekleştirme imkânı sunmuştu.

Bir arayüz kullandığı için ekran kartına ve fareye ihtiyaç duyan Windows 1.0, bu donanımların maliyeti sebebiyle yüksek popülerliğe ulaşamasa da birçok kullanışlı özelliği içinde barındırıyordu. Bugün o özelliklerden bazıları hâlâ hayatımızda. Gelin, Windows 1.0'ı tekrar hatırlayalım.

Windows 1.0’ın karşılama ekranı, hiçbir animasyon içermeyen mavi bir temanın üzerinde oluşturulmuş bilgilendirici yazılardan oluşuyordu. Ayrıca karşılama ekranına bakarak Microsoft’un logosunun günümüze kadarki değişimini gözlemlemek mümkün.

Sizi karşılayan açılış ekranının hemen ardından gelen arayüz, Windows 1.0’ın tüm uygulamalarının bulunduğu bir menü görevi görüyordu. Arayüzde toplamda 40 öğe bulunuyordu, menüdeki uygulamaların çoğu "Not Defteri" tabanlıydı. 11 adet ".fon" uzantılı yazı karakteri dışında, 4 adet de hazırda gelen ".txt" ve ".doc" uzantılı doküman, arayüzdeki menüde konumlandırılmıştı.

Hesap Makinesi, Kişi Kartları, Saat, Not Defteri, Reversi Oyunu gibi diğer uygulamalara da bu ekran üzerinden ulaşılabiliyordu. Bu listeyi bir yerden hatırladınız mı?

Çoklu ekran kullanımına izin veren Windows 1.0 ile aynı anda iki ya da daha fazla pencere açılabiliyordu. Hazırda gelen 4 dokümandan ilki ABC.TXT dosyasıydı. İçerisinde “Bu ABC.TXT dosyasının içeriğidir” şeklinde bir mesajla gelen bu dosya, kullanıcıları Not Defteri’ne alıştırmaya yönelik eklenmiş gibi görünüyor.

DOTHIS.TXT dosyası ise yapılacakları listeleyip kendinize bir plan oluşturabileceğiniz bir dokümandı. Ayrıca kullanıcıları Not Defteri’ne ısındıracak PRACTICE.DOC dosyasının yanında README.DOC ile de Windows 1.0’ın kullanım kılavuzuna ulaşılabiliyordu.


Kaynak webtekno.com

 

Altyapı Bakanı, 16.7 Milyon IP Adresinin Takip Edildiğini Açıkladı: "108 Milyon Erişim Engellendi"

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) bünyesinde 2014 yılında kurulan Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi'nin (USOM) yaptığı çalışmalarla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Bakan Uraloğlu tarafından yapılan açıklamalarda, siber güvenlik uzmanlarının bugüne kadar 16.7 milyon IP adresinin her birini düzenli olarak analiz ettikleri, bu analizler sonucunda 252 bin 883 internet adresinin zararlı olduğunu tespit ettikleri ve 108 milyon erişimi engelledikleri belirtildi.

Oyun Oynamak İçin Masaüstü mü Yoksa Laptop mu Alınmalı?

Yeni bir bilgisayar almaya karar verenlerin, bilgisayar konusunda tecrübeli olanların bile kararsız kaldığı bir konu: Oyuncu bilgisayarı alırken masaüstü bilgisayar almak mı daha iyi, dizüstü bilgisayar almak mı? Bu kez yılların bitmeyen tartışmasını ele alacağız, ancak bunu sadece ‘taşınabilirlik’ gibi bildiğimiz kavramlar üzerinden yapmayacağız.