2 ve 3 Boyutlu Tasarımlar İçin Kullanabileceğiniz SolidWorks Nedir, Ne İşe Yarar, Hangi Alanlarda Kullanılır?

Her şeyin el emeği, göz nuru olduğu zanaat günlerini geride bırakalı çok oluyor, artık teknoloji çağındayız. Bu nedenle yapılan tasarımlar da bilgisayar destekli olarak geliştiriliyor. Son kullanıcı olarak biz pek farkında olmasak bile kullandığımız her bir cihaz SolidWorks gibi profesyonel bir yazılım üzerinden hazırlanıyor. SolidWorks, tasarım dünyasının profesyonellerine hitap eden bir bilgisayar destekli tasarım programıdır.

9.03.2022 07:00:18 tarihinde yayınlandı.

Her şeyin el emeği, göz nuru olduğu zanaat günlerini geride bırakalı çok oluyor, artık teknoloji çağındayız. Bu nedenle yapılan tasarımlar da bilgisayar destekli olarak geliştiriliyor. Son kullanıcı olarak biz pek farkında olmasak bile kullandığımız her bir cihaz SolidWorks gibi profesyonel bir yazılım üzerinden hazırlanıyor. SolidWorks, tasarım dünyasının profesyonellerine hitap eden bir bilgisayar destekli tasarım programıdır.

SolidWorks için aslında programdan ziyade yazılım paketi demek daha doğru olacak. İlk yıllarda tek bir yazılım olarak çalışsa bile zaman içinde mekatronik alanında çalışan tasarımcıların bir numaralı gözdesi haline gelince kendini geliştirdi ve kullanıcılarına bir yazılım paketi olarak sunulmaya başladı. 2 boyutlu ve 3 boyutlu profesyonel tasarımlar için kullanılan SolidWorks nedir, ne işe yarar, hangi alanlarda kullanılır biraz daha detaylı inceleyelim.

SolidWorks ilk kez Jon Hirschtick tarafından geliştirilen ve daha sonra 1997 yılında Dassault Systems tarafından satın alınan bir bilgisayar destekli tasarım kısaca CAD ve bilgisayar destekli mühendislik kısaca CAE yazılım paketidir. SolidWorks yazılım paketi içerisinde kullanıcıların 2 ve 3 boyutlu tasarım süreçlerinin tüm adımlarını kontrol altında tutacakları hizmetler yer alıyor.

SolidWorks ile bir projenin üç temel aşamasını uygulayabilirsiniz. İlk aşamada; planlama, görsel üzerine fikir oluşturma, temel modelleme, sonuç değerlendirmesi, örnek prototip oluşturma ve proje yönetimini gerçekleştirirsiniz.

İkinci aşamada tasarımın temel elemanları olan mekanik ve yazılım için başlangıçlar yapılır. Üçüncü aşamada ise daha çok yönetim odaklı çalışmalar yapabilirsiniz. Yazılım, cihaz yönetimi, analitik değerlendirmeler, veri otomasyonları ve buna bağlı olarak kullanılan bulut hizmetleri üzerindeki tüm yönetim çalışmaları SolidWorks ile yapılabilir. 

SolidWorks yazılım paketi ile profesyonel tasarımcıların yapabileceklerinden bazıları bu şekilde. SolidWorks aynı zamanda 3D XML, ACIS, Adobe Illustrator, Adobe Photoshop, Adobe Portable Document Format, Autodesk Inventor, CADKEY, CATIA Graphics, DXF/DWG files, DXF 3D, SolidWorks eDrawings, Highly Compressed Graphics, HOOPS, IDF 2.0, IDF 3.0, IDF 4.0, IFC, IGES, JPEG, Mechanical Desktop, PADS, Parasolid, PDF, Pro/ENGINEER, ProStep EDMED, Rhino, ScanTo3D, Solid Edge, STEP, STL, TIFF, U3D, Unigraphics, VDAFS, Viewpoint, VRML ve XPS 3 boyutlu dosya formatlarını desteklediği için sorunsuz bir kullanım sağlar. 

SolidWorks için bilgisayar destekli tasarım ve bilgisayar destekli mühendislik yazılımı demiştik. Bu kısa açıklama bile aslında SolidWorks hangi alanlarda kullanılır sorusunu yanıtlıyor çünkü cevap, her alan. Yani şöyle bir düşündüğümüz zaman tasarım ile inşa edilmeyen ve mühendislik dokunuşu olmayan bir alan yok diyebiliriz.

SolidWorks yazılım paketi ile yapacaklarınıza bakarsak yalnızca bu hizmetleri kullanarak başlı başına bir mekatronik sistemi kurmanız mümkün. Elektronik, bilgisayar ve kontrol sistemleri için hazırlanan her bir aşamanın tasarımları ve genel olarak projenin tamamı SolidWorks yazılım paketi ile oluşturulabilir ve sonuçlandırılabilir. 


Kaynak webtekno.com

 

NASA’yı Aramadan Önce Bir Kez Daha Düşünün: Bir Taşın, Göktaşı Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Bir gün yolda yürüyorsununuz. Yeni iPhone fiyatlarını görmüşsünüz, moraliniz bozulmuş. Derken ayağınıza bir taş takılıyor ve eğilip baktığınız zaman bunun sıradışı bir şey olduğunu farkediyorsunuz. NASA’ya satarak zengin olabileceğiniz ihtimali güçlü bir ampul gibi zihninizde yansa da o taşın gerçekten bir göktaşı mı yoksa sıradan bir taş mı olduğundan nasıl emin olabilirsiniz?

Bir Dönem PlayStation Kafelerin Vazgeçilmezi Olan Blur Benzeri 8 Çılgın Yarış Oyunu

2010 yılında çıkan ve oyun dünyasında önemli bir yere sahip olan Blur, pek bir hikâyeye sahip olmasa da eğlenceli oynanışı ile bu açığı başarılı bir şekilde kapatıyor. İlk bakışta yarışları kazanarak rakiplerinizi yenmek ve kazandığınız yarışlarla “fan puanları” kazanmak kulağa oldukça sıradan gelse de Blur’un öne çıktığı nokta oynanış oluyor, çünkü Blur’da arabalar belirli silahlara ve özelliklere sahip olabiliyor.

Facebook, Oculus VR’da Reklam Göstermeye Başlayacak

Sanal gerçeklik, bu noktaya kadar büyük oranda reklamsız bir deneyim oldu ancak bu durum yakında değişecek gibi görünüyor. ABD merkezli sosyal medya devi Facebook, Oculus VR cihazlarında reklam göstermek için bir test başlattığını duyurdu. Reklamlar, ilk olarak Resolution Games’in VR oyunu Blaston’a eklenecek ve önümüzdeki haftalarda diğer birkaç geliştiricinin daha oyunlarında görünecek.

Yolcu Uçakları Neden Uzaya Çıkamaz? (Bi İstanbul - Uzay Seferi İyi Olurdu)

Devasa yolcu uçakları, yerçekiminin inanılmaz gücüne karşı koyup binlerce metre yüksekliğe çıkabiliyor. Peki bu uçaklarla uzaya çıkmamız mümkün mü? Zaten binlerce metre yükseğe çıkan bu uçaklara daha fazla yakıt eklersek neden mümkün olmasın ki diye düşünebilirsiniz, ancak fizik kanunları devreye girdiğinde işler düz mantıkla ilerlemiyor.