18 Sosyal Medya Fenomeni Dolandırıcılık Gerekçesiyle Gözaltına Alındı: Takipçilerinden Ödül Vergisi Topluyorlarmış

Sosyal medya mecralarını kullanarak dolandırıcılık yapan bir şebekeye yönelik operasyon düzenlendi. Adliyeye sevk edilen 18 şüphelinin arasında Simge Barankoğlu ve Yeşim Aydın gibi popüler isimler de var.

24.02.2022 06:15:20 tarihinde yayınlandı.

Sosyal medya mecralarını kullanarak dolandırıcılık yapan bir şebekeye yönelik operasyon düzenlendi. Adliyeye sevk edilen 18 şüphelinin arasında Simge Barankoğlu ve Yeşim Aydın gibi popüler isimler de var.

Sosyal medya kampanyalarıyla para ödülü verip ödül vergisi adı altında insanlardan para aldığı öne sürülen fenomenler gözaltına alındı. 16 kişi tutuklanırken 2 kişi serbest bırakıldı.

İzmir İl Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şubesi, sosyal medya kullanıcılarından ödül kazanma ihtimali sunarak para alan ve vergi olarak tanımlayan fenomenlere operasyon düzenledi. İhbar üzerine soruşturma açılan şebeke, bu ödülü bir oyunla veriyordu. Verdikleri paranın çok daha fazlasını ise bu ‘vergilerden’ kazanıyordu. Aralarında Simge Barankoğlu gibi tanınmış isimlerin de bulunduğu 18 fenomen gözaltına alındı. Fenomenlerden 2 kişi serbest bırakılırken 16 fenomen tutuklandı.

Tutuklanan isimlerden olan ve 2018 yılında “örümcek korktun mu” gibi repliklerle ünlü olan Simge Barankoğlu, verdiği ifadede şu sözleri kullandı: "Sosyal medya fenomeniyim. Geçimimi reklam alarak sağlıyorum. Soruşturmaya konu bu eylem de diğer reklamlar gibiydi. Ben tarafları ve müştekileri tanımıyorum. Suçlamaları kabul etmiyorum"

İLGİLİ HABER TikTok Bu Sefer Hayat Kurtardı: Kaçırılan Genç Kız, TikTokta Gördüğü Hareket Sayesinde Kurtarıldı

Aynı şekilde tutuklanan fenomen Yeşim Aydın’ın ifadesi ise şu şekilde oldu: "Geçimimi sosyal medyada reklam yaparak sağlıyorum. Bu kişiler benimle temasa geçip reklam vermek istediklerini söyledi. Ben de işim bu olduğu için kabul ettim. Böyle bir dolandırıcılık suçunun işlendiğini bilseydim asla kabul etmezdim. Bana verilen isim ve soyadlarının sahte olduğunu emniyette öğrendim. Kimseyi dolandırmak için çalışmadım. Müştekilerin hiçbiri ile iletişime geçmedim, para istemedim. Sadece reklam ücreti aldım. Çok üzgünüm"


Kaynak webtekno.com

 

Adobe, Yapay Zekâ Odaklı Abonelik Sistemi Oluşturuyor: Aboneler, Hukuk Karşısında Bile Desteklenecek!

Son dönemlerde yapay zekâ odaklı çalışmalarıyla adından sıklıkla söz ettiren Adobe'dan dikkat çekici bir hamle geldi. Şirketin üst düzey yöneticilerinden Ashley Still, verdiği bir röportaj sırasında geleceğe yönelik yeni bir planlarını açıkladı. Ashley Still tarafından yapılan açıklamaya göre Adobe, yapay zekâ odaklı bir abonelik sistemi oluşturmak için harekete geçmiş durumda. Peki bu abonelik sistemi tam olarak ne işe yarayacak?

Steam Yaz İndirimleri’nde Fiyatı Düşen Yeni Oyunlar

Bekleyiş nihayet sona erdi, oyun dünyasının heyecanla beklediği geleneksel Steam Yaz İndirimleri başladı. Etkinliğin başlamasından sonra yüzlerce hatta binlerce oyun çok uygun fiyatlarla satışa sunuldu. Sizin için indirimlerin en popüler oyunlarını daha önce derlemiştik. Ancak Steam Yaz İndirimleri’nde dikkat çeken bir diğer nokta ise yeni oyunlar. Hogwarts Legacy ve Star Wars Jedi: Survivor gibi birçok yeni oyun, kampanya kapsamında indirime girdi.

Apple’ın Bir Meta Çalışanını İşe Aldığı Öne Sürüldü: AR/VR Gözlüklerinde Beraber Çalışılabilir

Teknoloji alanında lider markalardan olan Apple, yeni ürünleriyle gündem konusu olmaya devam ediyor. Uzun bir süredir sektörün gelişen alanlarından biri olan artırılmış ve sanal gerçeklik gözlükleri de şirketin gözünden kaçmadı. Bir süredir bu alanda çalışmalarını sürdüren teknoloji devinin ürünlerini geliştirmek için önemli bir adım attığı bilgisine ulaşıldı.