18 Sosyal Medya Fenomeni Dolandırıcılık Gerekçesiyle Gözaltına Alındı: Takipçilerinden Ödül Vergisi Topluyorlarmış

Sosyal medya mecralarını kullanarak dolandırıcılık yapan bir şebekeye yönelik operasyon düzenlendi. Adliyeye sevk edilen 18 şüphelinin arasında Simge Barankoğlu ve Yeşim Aydın gibi popüler isimler de var.

24.02.2022 06:15:20 tarihinde yayınlandı.

Sosyal medya mecralarını kullanarak dolandırıcılık yapan bir şebekeye yönelik operasyon düzenlendi. Adliyeye sevk edilen 18 şüphelinin arasında Simge Barankoğlu ve Yeşim Aydın gibi popüler isimler de var.

Sosyal medya kampanyalarıyla para ödülü verip ödül vergisi adı altında insanlardan para aldığı öne sürülen fenomenler gözaltına alındı. 16 kişi tutuklanırken 2 kişi serbest bırakıldı.

İzmir İl Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şubesi, sosyal medya kullanıcılarından ödül kazanma ihtimali sunarak para alan ve vergi olarak tanımlayan fenomenlere operasyon düzenledi. İhbar üzerine soruşturma açılan şebeke, bu ödülü bir oyunla veriyordu. Verdikleri paranın çok daha fazlasını ise bu ‘vergilerden’ kazanıyordu. Aralarında Simge Barankoğlu gibi tanınmış isimlerin de bulunduğu 18 fenomen gözaltına alındı. Fenomenlerden 2 kişi serbest bırakılırken 16 fenomen tutuklandı.

Tutuklanan isimlerden olan ve 2018 yılında “örümcek korktun mu” gibi repliklerle ünlü olan Simge Barankoğlu, verdiği ifadede şu sözleri kullandı: "Sosyal medya fenomeniyim. Geçimimi reklam alarak sağlıyorum. Soruşturmaya konu bu eylem de diğer reklamlar gibiydi. Ben tarafları ve müştekileri tanımıyorum. Suçlamaları kabul etmiyorum"

İLGİLİ HABER TikTok Bu Sefer Hayat Kurtardı: Kaçırılan Genç Kız, TikTokta Gördüğü Hareket Sayesinde Kurtarıldı

Aynı şekilde tutuklanan fenomen Yeşim Aydın’ın ifadesi ise şu şekilde oldu: "Geçimimi sosyal medyada reklam yaparak sağlıyorum. Bu kişiler benimle temasa geçip reklam vermek istediklerini söyledi. Ben de işim bu olduğu için kabul ettim. Böyle bir dolandırıcılık suçunun işlendiğini bilseydim asla kabul etmezdim. Bana verilen isim ve soyadlarının sahte olduğunu emniyette öğrendim. Kimseyi dolandırmak için çalışmadım. Müştekilerin hiçbiri ile iletişime geçmedim, para istemedim. Sadece reklam ücreti aldım. Çok üzgünüm"


Kaynak webtekno.com

 

Steam Yaz İndirimleri’nde Ucuzlayan, Düşük Sistem Gereksinimli 10 Şahane Oyun

Steam'in geleneksel hale getirdiği yaz indirimleri resmen başladı. Normal zamanda almaktan çekindiğimiz, “O kadar para verilir mi?” dediğimiz tüm oyunlar makul fiyatlarla satışa sunulmuş durumda. Hatta geçtiğimiz saatlerde sizlerle paylaştığımız bir içeriğimizde, indirime giren popüler oyunlardan da bahsetmiştik.

Denemeye Değer: İnternetten Para Kazanmanın 10 Güvenilir Yolu

Günümüzde para kazanmak çok zor. Özellikle evden çok fazla çıkamadığımız şu zamanlarda işi olmayanların sıfırdan bir iş bulması neredeyse imkansız. Bu yazımızda koronavirüs yüzünden ya da daha öncesinden işlerini kaybetmiş ya da yaptığı işe ek gelir eklemek isteyenler için internetten para kazanmanın yollarını listeledik.